Jak wykonać posadzkę żywiczną?

Jak wykonać posadzkę żywiczną?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na wykonanie posadzki żywicznej w swoim domu, garażu czy miejscu pracy. Dzieje się tak dlatego, że jako jedne z nielicznych oferują trwałe, estetyczne, łatwe w czyszczeniu i jednocześnie uniwersalne w zastosowaniu podłogi. Co więcej rynek budowlany jest bogaty w ogólnodostępne materiały i narzędzia, które pozwolą samodzielnie wykonać posadzkę z wybranej żywicy bez pomocy wykonawcy. Dowiedz się zatem, jak wyglądają prace związane z wykonaniem posadzki żywicznej krok po kroku.

Przygotuj podłoże pod posadzkę żywiczną

Zanim przystąpimy do układania posadzki żywicznej, należy odpowiednio przygotować podłoże, które zapewni, że otrzymamy idealnie gładką i równą powierzchnię bez potrzeby jej wyrównywania. Wobec tego najpierw następuje krok wypoziomowania podłoża za pomocą zaprawy wyrównującej. Jednakże jeszcze przed samym wyrównaniem powierzchni, powinno się pamiętać o dokładnym oczyszczeniu podłogi z pyłów i innych zabrudzeń, a także uzupełnieniu wszystkich ewentualnych ubytków. Dopiero wtedy możemy prawidłowo wypoziomować podłoże pod posadzkę żywiczną i przystąpić do kolejnych kroków jej realizacji.

Wykonanie dylatacji i rozrabianie mieszanki

Kolejnym etapem jest zabezpieczenie ściany na kilka centymetrów od podłoża. W tym celu można użyć taśmę malarską, dzięki której uzyskuje się równą estetyczną linię, oddzielającą ścianę od podłogi. Następnie przechodzimy do przygotowania masy żywicznej, a mianowicie łączenia bazy i utwardzacza we właściwych proporcjach zgodnie z zamieszczoną instrukcją na opakowaniu.

Aby uzyskać dobrą konsystencję po dodaniu wymaganych składników do wiadra, należy mieszać mieszankę przez co najmniej kilka minut przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej z przymocowanym mieszadłem. Gotowa konsystencja posiada jednolitą masę bez pęcherzyków powietrza.

Nakładanie żywicy na podłogę

Po uzyskaniu jednolitej masy powinno się ją od razu aplikować na wyznaczoną powierzchnię. Dobrym sposobem jest użycie techniki malarskiej na krzyż i wałka, który będzie równomiernie nakładać żywicę na posadzkę. Najlepsze efekty uzyskuje się nanosząc kilka warstw mieszanki, natomiast po skończeniu można dodatkowo posypać całą podłogę piaskiem kwarcowym, by nadać powłoce właściwości antypoślizgowe.

W całym pomieszczeniu, gdzie przeprowadzane są prace powinna utrzymywać się temperatura około 20 stopni, dzięki czemu składniki zastosowanej mieszanki szybciej wiążą się ze sobą i tym samym wysycha. Zanim jednak nastąpi całkowite utwardzenie posadzki, pamiętaj aby usunąć taśmę malarską w obwodzie pomieszczenia.

Ostatnimi poprawkami w wykonywaniu tego typu wylewki podłogowej jest usunięcie nadmiaru niezwiązanego piasku, wypełnienie silikonem styku ścian z podłogą, bądź pomalowanie całej powierzchni kolorową powłoką na bazie żywic. Kolorowa powłoka pozwala uzyskać ciekawy efekt wykończenia w wybranym odcieniu z szerokiej palety barw.

Chcesz uniknąć problemów? Zatrudnij specjalistów

Przestrzegając powyższych wskazówek realizacja posadzki żywicznej nie wydaje się taka trudna, lecz dla zwykłej osoby bez żadnego doświadczenia może stworzyć kilka problemów. Z kolei każdy błąd popełniony na etapie przygotowań i wykonywania wylewki przyczynia się do pogorszenia jej właściwości, przez co szybciej ulega deformacji.

Stąd też w przypadku wykończenia pomieszczeń często odwiedzanych przez gości zalecamy zlecić pracę profesjonalnej firmie specjalizującej się w ich wykonaniu. W rezultacie unikniesz problemów i dodatkowych kosztów, wynikających z naprawy posadzki na bazie żywicy. Nasza firma Sean chętnie pomoże Ci przygotować i ułożyć idealną posadzkę pod Twoje indywidualne potrzeby!