Wybór pomiędzy posadzką żywiczną i betonową

Wybór pomiędzy posadzką żywiczną i betonową

Posadzki żywiczne i betonowe stanowią tak naprawdę dwa równie dobre rozwiązania dla inwestorów, jak i zwykłych domowników. Wybór jednej z nich zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, a w szczególności wymogów estetycznych. W przypadku posadzki żywicznej może ona zapewnić większą elastyczność, niż wylewka betonowa przy zachowaniu podobnych efektów. Nie jest to jednak decydujący czynnik, który mógłby ostatecznie wpływać na wybór wariantu. Dlatego też sprawdź, jakie inne ważne cechy posiada każda z tych bezspoinowych mieszanek, aby dokonać właściwego wyboru między nimi.

Walory estetyczne posadzki żywicznej i betonowej

Oba wymienione rozwiązania charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi, lecz więcej dodatkowych efektów wizualnych można osiągnąć za pomocą żywic. Posadzki żywiczne bowiem gwarantują szeroką gamę barw i wzorów, a nawet pozwalają wtapiać w warstwy różnego rodzaju dodatki. W ten sposób można stworzyć oryginalne nawierzchnie, które będą doskonale pasować do dowolnego wnętrze i stanowić jego główną ozdobę. Ponadto mogą bez problemu przyjąć stylistykę podobną do betonu.

Jeśli chodzi o posadzkę betonową to również umożliwia uzyskać inną barwę powierzchni, strukturę i typ wykończenia (mat, półmat, półpołysk czy połysk), lecz dostarcza znacznie mniej możliwości aranżacyjnych, niż posadzka żywiczna. Jej atutem jest przede wszystkim surowy minimalistyczny klimat, który warto wykorzystać w pomieszczeniach inspirowanych stylem industrialnym.

Która posadzka jest bardziej funkcjonalna?

Mówiąc o funkcjonalności mamy na myśli między innymi trwałość, wytrzymałość, konserwację, sprężystość, chłonność, antystatyczność i wiele innych właściwości, mających znaczenie przy wybieraniu rodzaju posadzki do warunków eksploatacji. Każda posadzka wybierana do określonego pomieszczenia musi być w stanie podołać stawianym na co dzień wyzwaniom, by mogła służyć bezawaryjnie przez długi okres czasu.

Pod tym kątem posadzka żywiczna jest bardziej praktyczna i uniwersalna, gdyż można ją dostosowywać do własnych potrzeb niezależnie od istniejącego podłoża. Wystarczy, że wybierze się odpowiedni rodzaj żywicy i grubość wylewki, by odpowiadała wszystkim warunkom pomieszczenia. Natomiast posadzka betonowa wykazuje mniejszą trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy ścieranie. Mianowicie beton jest zdecydowanie bardziej podatny na skurcze, zmiany temperatury a także wsiąkanie cieczy.

Koszt wykonania posadzki z żywicy i betonu

O posadzkę betonową należy stale dbać, by nie uległa degradacji na skutek wilgoci, cieczy, temperatury, dużego ruchu ludzi i maszyn. Jej powierzchnia częściej pyli i pojawiają się na niej drobne pęknięcia, które mogą doprowadzić do większych zniszczeń. Stąd też mimo mniejszych kosztów wykonania posadzki betonowej generuje ona dodatkowe koszty związane z konserwacją i naprawą. Z tej racji łączy koszt poniesiony w cyklu jej użytkowania jest często wyższy, niż wylewki żywicznej.

Jaką posadzkę wybrać, gdy liczy się czas jej wykonania?

Wykonanie posadzki z żywicy i betonu to wieloetapowy proces, który wymaga specjalistycznych umiejętności. Każdy błąd przy ich realizacji wiąże się z obniżoną trwałością, skutkującą szybszą degradacją. W związku z tym, warto by tego procesu podejmowała się firma specjalizująca się w ich wykonaniu.

Posadzki epoksydowe posiadają dłuższy czas wiązania, niż inne żywice. Dlatego też, jeśli zależy nam na czasie warto zastanowić się nad żywicą poliuretanową lub metakrylową. Wtedy czas do pełnego utwardzenia posadzki żywicznej można skrócić do kilku dni, a nawet godzin. Z kolei posadzka betonowa wymaga trochę więcej czasu. Zwykle przyjmuje się, że musi minąć przynajmniej miesiąc, aby móc zacząć obróbkę mechaniczną i chemiczną. Jest to bardzo kłopotliwe, gdy chodzi o zakłady przemysłowe i produkcyjne, w których nie można pozwolić sobie na taki długi zastój pracy.