Malowanie podłogi betonowej

Malowanie podłogi betonowej

Niewłaściwie pielęgnowane posadzki betonowe są bardziej narażone na uszkodzenia i szybko tracą swoje walory estetyczne. Dotyczy to szczególnie miejsc takich jak hale produkcyjne, magazyny, garaże i piwnice, gdzie mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia chemikaliami. Jedną z dobrych metod zabezpieczenia powierzchni betonowej jest malowanie, a mianowicie nałożenie trwałej, szczelnej i estetycznej powłoki farby, która pomoże zachować dobry stan techniczny betonu. W tym artykule dowiesz się, jak wykonać taki zabieg samodzielnie.

Dlaczego warto malować posadzkę betonową?

Po jakimś czasie intensywnego eksploatowania posadzka betonowa traci swój pierwotny wygląd i właściwości, dlatego też istotną kwestią w utrzymywaniu dobrego stanu jest jej konserwacja. Jednym z łatwiejszych i skutecznych procedur konserwacji tego typu posadzki jest malowanie, które zabezpiecza betonową nawierzchnię. Oprócz korzystnego wpływu na stan techniczny farby do betonu zwiększają odporność powłoki na promieniowanie UV, ciecz i dbają o odpowiedni stopień antypoślizgowości. Stąd też stosuje się je nie tylko ze względu na poprawę estetyki wnętrza, lecz na cenne właściwości.

Jak przygotować się do malowania posadzki betonowej?

Aby nowa farba dobrze pokryła starą powierzchnię posadzki betonowej, należy najpierw usunąć łuszczące się resztki poprzedniej farby, a następnie starannie oczyścić podłogę z zanieczyszczeń i luźnych kawałków betonu. Sprawdź też, czy dana posadzka posiada drobne ubytki. Jeśli tak, tak przystąp do ich wypełnienia za pomocą zaprawy.

W kolejnym kroku można przejść do przeszlifowania betonu, aby usunąć mleczko cementowe. Wreszcie, gdy powierzchnia jest równomiernie przeszlifowana przystępujemy do malowania posadzki betonowej.

Jak prawidłowo nałożyć farbę do betonu na posadzkę?

Tak naprawdę, istnieją dwa sposoby malowania posadzek betonowych – ręczna lub metodą natryskową. Pierwszy sposób polega na wykorzystaniu zwykłego pędzla/wałka malarskiego, który pomaga równomiernie nałożyć warstwę farby. Z kolei do metody natryskowej potrzebny jest specjalny sprzęt w postaci bezpowietrznych pistoletów natryskowych czy zaawansowanych agregatów.

W zależności od rodzaju farby do podłoży betonowych może być konieczne połączenie jej z utwardzaczem, który przyspiesza proces wysychania emalii oraz sprawi, że nowa powłoka będzie znacznie bardziej odporniejsza na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Zwykle te dwa produkty łączy się w proporcji 2:1, z czego dwie części stanowi farba. Aby uzyskać gładką konsystencję wykorzystuje się mieszadło, pozwalające uzyskać mieszankę bez najmniejszych grudek.

Malowanie powinno odbywać się pasami, równolegle w kierunku drzwi i pozostawić do wyschnięcia. Oczywiście najlepiej jak nakłada się kilka warstw farby, dlatego też kolejną warstwę należy nałożyć w określonym czasie zadanym przez producenta. Zazwyczaj następuje to po 24 godzinach, dzięki czemu powłoka uzyskuje pełnię swoich właściwości. Warto zaznaczyć, że kolejna warstwa powinna być nakładana w odwrotnym kierunku co poprzednia. Po nałożeniu odpowiedniej ilości warstw pozostawia się powierzchnię do całkowitego wyschnięcia podłogi i gotowe.

Jak widać wbrew pozorom malowanie posadzki betonowej farbą nie jest wcale takie trudne. Wystarczy jedynie odpowiednio zadbać o przygotowanie podłoża betonowego, emulsji i jej nałożenia. Z tej racji, wielu specjalistów z branży posadzkarskiej zaleca regularnie powtarzać tą czynność co około 3-4 lata dla zachowania dłuższej żywotności i estetycznego wyglądu posadzki przemysłowej w swoim obiekcie.