Czym się różni posadzka betonowa od posadzki metakrylowej?

Czym się różni posadzka betonowa od posadzki metakrylowej?

Zarówno posadzka betonowa, jak i metakrylowa stanowi główny rodzaj posadzek wykorzystywany w przemyśle, ale nie tylko. Różnią się one między sobą kilkoma istotnymi cechami przemawiającymi często za tym, którą posadzkę wybrać do określonego obiektu. Sprawdź zatem w naszym artykule, jakie właściwości sprawiają, że posadzka z żywicy metakrylowej jest lepszym rozwiązaniem, niż wylewka betonowa i na odwrót.

Trwałość posadzki betonowej a żywicy metakrylowej

Ze względu na wysoką trwałość posadzkę metakrylową i betonową można zastosować w dużych zakładach produkcyjnych, halach, magazynach czy obiektach użyteczności publicznej. Nie mają problemu z intensywnym ruchem ludzi lub kołowym z udziałem maszyn roboczych. Warto jednak podkreślić, że posadzka betonowa jest bardziej podatna na skurcze i ścieranie podczas eksploatacji. Dlatego też może wymagać częstszych napraw, by zachować ją w dobrym stanie. Dużą rolę w trwałości posadzki betonowej odgrywa konserwacja, przy użyciu odpowiednich narzędzi i preparatów impregnujących. Jeśli odpowiednio zadba się o jakość betonu będzie zachowywać silne pierwotne właściwości przez długi czas.

Wylewki betonowe jako idealne rozwiązanie do garaży tańszym kosztem

W prywatne i publiczne garaże wymagają dostatecznie utwardzonej oraz pozbawionej większych nierówności nawierzchni po to, by przenosiła obciążenia mechaniczne a także była odporna na substancje chemiczne, takie jak olej, smar czy paliwo. Powierzchnia w garażach nie musi dorównywać atrakcyjnemu wyglądowi budynków użyteczności publicznej, a przy okazji nie trzeba spieszyć się z jej wykonaniem. Z tego też powodu warto zastanowić się nad tańszym rozwiązaniem w postaci posadzki betonowej, ponieważ bez problemu sprosta wszystkim warunkom panującym w dowolnym garażu.

Do obiektów, gdzie panuje ujemna temperatura wykorzystaj posadzkę metakrylową

Posadzka betonowa nie jest tak odporna na ujemną temperaturę, jak żywica metakrylowa. Ponadto beton jest wrażliwy na zmienne temperatury, przez co bez właściwej impregnacji trudno zachować go w dobrym stanie. Natomiast powłoka z żywicy metakrylowej jest nieporowata i monolityczna, dzięki czemu tworzy wysoce nieprzepuszczalną warstwę. Nie straszna jej woda ani żadna inna ciekła substancja o żrących właściwościach. Dlatego też doskonale nadaje się do chłodni czy obiektów znajdujących się na zewnątrz.

Posadzka z żywicy metakrylowej posiada szybszy czas wiązania

W wielu obiektach przemysłowych nie można pozwolić na zbyt długie zahamowanie produkcji, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z możliwością poniesienia strat. Dlatego też wszelkie naprawy czy wykonywanie zupełnie nowej posadzki powinno odbyć się w możliwie jak najkrótszym czasie. Takie rozwiązanie dostarcza przedsiębiorcom posadzka metakrylowa, a mianowicie do jej wiązania wystarczą mniej więcej dwie godziny. Po dwóch godzinach bowiem obiekt może wrócić do normalnego funkcjonowania. W przypadku posadzki betonowej to nie takie proste. W zależności od grubości wylewki czas wysychania betonu wydłuża się, na przykład dla cienkiej warstwy nieprzekraczającej 4 cm przyjmuje się jeden tydzień.

Jak posadzka betonowa i metakrylowa współgra z ogrzewaniem podłogowym?

Pod każdą z wymienionych posadzek można zastosować ogrzewanie podłogowe. Ani żywica metakrylowa ani beton nie stanowi żadnych przeciwwskazań do instalacji ogrzewania, gdyż obie nawierzchnie świetnie przewodzą i utrzymują ciepło. Co więcej taka instalacja jest wręcz wskazana przy posadzce betonowej, aby wyeliminować nieprzyjemne uczucie chłodnej powierzchni w obiektach mieszkalnych.

Możliwości aranżacyjne wylewek podłogowych

Oba rodzaje wylewek podłogowych umożliwiają wybrać dowolny kolor, wzór czy typ wykończenia w macie lub połysku. Jednak to posadzka z żywicy metakrylowej posiada szerszą paletę barw i wzorów do wyboru, przy czym pozwala umieszczać pod warstwą różne ciekawe efekty, które nadają jej jedyny w swoim rodzaju wygląd. W rezultacie posadzki żywiczne dają zdecydowanie więcej możliwości projektowania podłogi. Aczkolwiek posadzka betonowa wygląda lepiej we wnętrzach, inspirowanych surowym stylem industrialnym lub loftowym. Poza tym, doskonale prezentuje się w bardziej przestronnych obiektach, niż niewielkich pokojach.