Czym się różni posadzka betonowa od posadzki żywicznej?

Czym się różni posadzka betonowa od posadzki żywicznej?

Obecnie technologia posadzek rozwinęła się tak mocno, że wylewki betonowe i żywiczne są bardzo chętnie wykorzystywane jako estetyczne a zarazem wytrzymałe rozwiązanie nie tylko do obiektów przemysłowych, ale i domu. Oba systemy wylewek gwarantują nowoczesną powłokę, która doskonale uzupełnia aranżację i wytrzymuje wiele lat ciągłej eksploatacji powierzchni. Jednakże by zdecydować, który z tych dwóch systemów wybrać do budynku, mieszkania lub domu zamiast układanych podłóg, trzeba wiedzieć czym się one różnią.

Wygląd posadzki betonowej a żywicznej

Posadzki wylewane tworzą idealnie gładką i jednolitą powierzchnię bez kłopotliwych fug o wybranym dowolnie kolorze, a także stylu wykończenia – matowym, satynowym czy połyskującym. W przypadku posadzek żywicznych mamy do czynienia z większą ilością kolorów z palety barw, niż posadzka betonowa. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym, gdzie spora część podłogi jest odsłonięta. Ma to ogromny wpływ na efekt końcowy całej aranżacji wnętrza.

Która posadzka jest bardziej dekoracyjna?

Tak naprawdę obie posadzki tworzą ciekawe i atrakcyjnie wizualnie powierzchnie. Warto jednak zaznaczyć, że wylewki betonowe znacznie lepiej sprawdzają się w stylach industrialnym i loft, w których to króluje surowy klimat wnętrz. Natomiast posadzki z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej mają bardziej dekoracyjny charakter, ponieważ umożliwiają tworzyć powierzchnię o wielu różnych barwach, wzorach a nawet zatopić w niej przedmioty takie jak monety. Ponadto przy użyciu pigmentów mineralnych i piasku kwarcowego pozwalają stworzyć podłogę z efektem metalicznym. W rezultacie wylewki żywiczne odpowiadają za bardziej lśniącą powłokę, która lepiej spisuje się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie ważne jest optyczne powiększenie przestrzeni.

Który system wylewek jest trwalszy?

Zdecydowanie większą trwałością cechuje się posadzka żywiczna, ponieważ w obiektach intensywnie eksploatowanych, a mianowicie przy dużym ruchu maszyn i ludzi nie mają one tendencji do pylenia się czy skurczów. W przeciwieństwie do posadzki betonowej taki ruch przyczynia się zarówno do szybszego zużycia, jak i ścierania się.

Komfort użytkowania posadzki żywicznej a betonowej

Bezspoinowe systemy wylewek nie sprawiają problemów w utrzymywaniu czystości. Dzięki nim sprzątanie jest niezwykle proste i wygodne, ponieważ nie musimy wyciągać brudu z fug i innych zakamarków znajdujących się w podłodze.

Jeśli chodzi o sam komfort chodzenia po posadzce, to w przypadku pomieszczeń mieszkalnych lepiej sprawdzą się posadzki żywiczne. Wynika to z tego, że są one bardziej miękkie i sprężyste dla gołej stopy. Przy czym żywica nie jest tak chłodna, jak posadzka betonowa. Z tej racji decydując się na posadzkę betonową w domu, należałoby zainstalować ogrzewanie podłogowe, aby domownikom nie było zbyt zimno w stopy.

Koszt wylewek samopoziomujących

Bez wątpienia tańszym rozwiązaniem jest posadzka betonowa. Albowiem posadzki bazujące na żywicy są droższe nie tylko ze względu na materiał, ale także sposób ich wykonania, który wymaga trochę więcej czasu.

Nie mniej jednak cena wylewek betonowych i żywicznych zależy od wielu czynników, dlatego też należy najpierw zapytać się o indywidualną wycenę firmy specjalizującej się w wykonywaniu tych dwóch rodzaju posadzek.