Fakty i mity o posadzce betonowej

Fakty i mity o posadzce betonowej

Obecnie posadzka betonowa nie jest już tylko wykorzystywana w przemyśle, lecz doceniono ją w wielu innych obiektach użyteczności publicznej, a nawet pomieszczeniach mieszkalnych. Nadal jednak znajdują się użytkownicy, którzy niezbyt wierzą w zastosowanie betonu w każdym wnętrzu. Zwłaszcza, że na internecie krąży wiele nieprawdziwych informacji, które budzą bardzo liczne wątpliwości. Dlatego też w naszym artykule postaramy się obalić krążące mity na temat wylewek betonowych.

Posadzki przemysłowe szybko ulegają zniszczeniu

Mit: Obiekty przemysłowe muszą posiadać trwałą i wysoce odporną posadzkę na wszelkie obciążenia mechaniczne, z tego powodu wylewki betonowe są mieszanką cementu i odpowiednich surowców, które zwiększają jej właściwości. W efekcie posadzka betonowa charakteryzuje się wysoką wytrzymałością nie tylko na ciężar, ale także na intensywny ruch, wibracje czy substancje chemiczne. To właśnie dzięki temu podłoga z betonu nie odkształca się pod wpływem przejazdu ciężkich maszyn przemysłowych.

Na dodatek firmy specjalizujące się w wykonywaniu posadzek potrafią bezbłędnie realizować szczeliny dylatacyjne, które zapobiegają pęknięciom i rozwarstwianiu posadzki na skutek skurczów betonu. Zatem profesjonalnie wykonane posadzki przemysłowe cieszą się naprawdę długą żywotnością.

Beton pyli i jest niebezpieczny dla zdrowia

Mit: Powierzchnie betonowe w żadnym wypadku nie są szkodliwe dla zdrowia. Ich wykonanie w obiektach przemysłowych jest równie bezpieczne, co w domu. Właściwie ułożona i pielęgnowana wylewka betonowa nie ma prawa się pylić i wycierać, więc użytkownicy mający z nią kontakt nie są narażeni na szkodliwe opary.

Przy niedostatecznej pielęgnacji beton może pylić

Fakt: Gdy właściciel nie dba o stan swojej posadzki betonowej zmniejsza się jej trwałość, co skutkuje między innymi pyleniem. Aby zapobiec pyleniu wystarczy odpowiednio pielęgnować posadzkę przy użyciu specjalnego impregnatu. W ten prosty sposób beton zachowuje trwałość i zwiększa się jego wytrzymałość na wodę, substancje chemiczne czy mróz.

Posadzka betonowa jest zimna w dotyku

Fakt: Posadzka betonowa charakteryzuje się nieco chłodniejszą powierzchnią, która faktycznie nie sprzyja komfortowi w trakcie chodzenia boso. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na posadzkę betonową w pomieszczeniu mieszkalnym, to należy koniecznie zainstalować ogrzewanie podłogowe. Beton doskonale przewodzi ciepło, więc podłoga będzie przyjemna w dotyku i co najważniejsze będzie jednakowo ogrzewać całe pomieszczenie.

Wylewka betonowa tworzy nudne i zimne wnętrze

Mit: Posadzki betonowe pod żadnym pozorem nie są nudne. Wręcz przeciwnie, nadają one niepowtarzalnego charakteru w myśl stylu industrialnego i loftowego, które są dziś wyznacznikiem nowych trendów w aranżacji wnętrz. Natomiast w zestawieniu z odpowiednimi dodatkami można ocieplić atmosferę i nadać luksusowego wyglądu z nutką glamour. W tym celu doskonale sprawdzą się lustra i inne elementy wyposażenia z drewna. A dodatkowym atutem wylewki betonowej jest możliwość wyboru dowolnego koloru i rodzaju jej wykończenia.

Posadzki betonowe trudno się czyści

Mit: Po odpowiedniej impregnacji posadzka betonowa staje się odporna na wodę i inne zanieczyszczenia. Co więcej tworzy ona powierzchnię pozbawioną spoin, szczelin i fug, które sprawiają problem w czyszczeniu. To te małe zagłębienia stanowią największy kłopot, gdyż nie można ich wyczyścić zwykłym mopem. Z tej racji wylewka betonowa nie sprawia większych problemów z utrzymaniem czystości.