Dlaczego dylatacja jest taka ważna?
W posadzkach betonowych stosuje się tak zwane szczeliny dylatacyjne, które mają za zadanie kontrolować występujące naprężenia powierzchni. Pozwala to zapobiec pęknięciom i deformacją.
Zatem głównym zadaniem dylatacji jest przenoszenie obciążeń i przesunięć w taki sposób, aby w razie czego posadzka z betonu pękała tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
Technologia stosowana przez naszą firmę opiera się na wykorzystaniu najwyższej jakości 2-komponentowych żywic do uzupełniania ubytków betonowych.
Powody, dla których szczeliny ulegają uszkodzeniom
Posadzki betonowe są z reguły stosowane w zakładach przemysłowych, halach i magazynach, z tej racji są one wystawione na wzmożony ruch pracowników i maszyn dystrybucyjnych, obciążenia, uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki zewnętrzne. Szczeliny dylatacyjne są również mocno narażone na wnikanie wilgoci czy żrących substancji chemicznych.
Rola naprawy dylatacji posadzki przemysłowej
Naprawa dylatacji to nie tylko naprawa szczelin, ale także wykruszeń krawędzi, pojedynczych lub całkowitych pęknięć. Uszkodzenia mogą doprowadzić do wyłamywania obszerniejszych części posadzki i zagrażają bezpieczeństwu pracowników.
Przede wszystkim należy zaznaczyć, że takie defekty w zastraszającym tempie się powiększają, dlatego powinno się je naprawić w jak najkrótszym czasie. Po za tym naprawa we wczesnej fazie rozwoju uszkodzenia, wymagają znacznie mniej nakładów finansowych i czasu. Odkładanie naprawy dylatacji na później może skutkować koniecznością całkowitej wymiany posadzki betonowej.
Jak naprawić szczelinę dylatacyjną?
Naprawa dylatacji to tak naprawdę pełne odtworzenie szczeliny czy brzegów posadzki. W zależności od uszkodzenia posadzki jej naprawa polega na pełnym odtworzeniu krawędzi lub zalaniu materiałami naprawczymi i kolejnym nacięciu podłoża, a następnie wypełnieniu szczelin 2-komponentowymi żywicami. Po usunięciu deformacji zabezpieczamy powierzchnię przed jej ponownym zniszczeniem.
Do wypełniania szczelin między płytowych, w zależności od stopnia naprężeń rozciągających, stosujemy odpowiednio 2-komponentową masę na bazie żywicy epoksydowej lub 2-komponentową masę na bazie węglowodoru i poliuretanu.
Zalety naprawy dylatacji
Naprawa szczelin dylatacyjnych przedłuża żywotność powłoki, zapobiegając całkowitej wymianie posadzki. Na dodatek cały proces zapewnia trwałą i odporną na ścieranie powierzchnię, zabezpieczając powierzchnię przed wilgocią, zanieczyszczeniami, grzybami oraz pleśnią.
Podczas naprawy zamyka się szczelnie szczeliny, zachowując odpowiednią przepuszczalność dla pary wodnej. Dzięki profesjonalnej rekonstrukcji posadzki, przywrócisz pełne bezpieczeństwo w miejscu pracy i zabezpieczysz urządzenia przed przyszłymi uszkodzeniami.