Fakty i mity o posadzce żywicznej
- Powłoka żywiczna w ogóle się nie rysuje
- Czy posadzka z żywicy odbarwia się od promieni słonecznych?
- Posadzki żywiczne nie nadają się na ogrzewanie podłogowe
- Nie należy układać posadzki żywicznej w łazience
- Powłoka żywiczna charakteryzuje się długim życiem
- Posadzka żywiczna to nadaje się tylko do budynków przemysłowych
- Łatwe w utrzymaniu czystości
Posadzki żywiczne coraz częściej są wykorzystywane przez projektantów wnętrz do wielu rodzajów pomieszczeń. Jednak zwykli użytkownicy mają dużo wątpliwości związanych z tym rodzajem podłogi, gdyż znacznie odbiega ona od klasycznych rozwiązań, jakimi są panele czy płytki ceramiczne. W związku z tym, pragniemy nieco przybliżyć ten temat i rozwiać wszelkie nieprawdziwe informacje, krążące w sieci o posadzkach z żywicy.
Powłoka żywiczna w ogóle się nie rysuje
Mit: Każda posadzka ulega wytarciu czy zarysowaniu po jej intensywnym eksploatowaniu, z tej racji na rynku tak naprawdę nie ma powierzchni niezniszczalnej. Posadzki żywiczne mają wysoki stopień odporności na zarysowania, ale po częstych uszkodzeniach mechanicznych można rzecz jasna zauważyć jakieś rysy. Jednakże umożliwiają one ekspresową możliwość renowacji podłogi, by pozbyć się rys i innych uszkodzeń.
Czy posadzka z żywicy odbarwia się od promieni słonecznych?
Fakt: To prawda, że posadzka żywiczna może odbarwić się od promieniowania UV, jednak warto pamiętać, że posadzki w zależności od wybranego rodzaju żywicy – znacznie się od siebie różnią właściwościami. Wobec tego należy zaznaczyć, że dany problem dotyczy tylko posadzki z żywicy epoksydowej. Z kolei powłoki poliuretanowe i metakrylowe nie odbarwiają się od słońca, dzięki czemu można je bez przeszkód stosować na zewnątrz budynku.
Posadzki żywiczne nie nadają się na ogrzewanie podłogowe
Mit: To właśnie jedna z tych nieprawdziwych informacji, jakie można znaleźć na internecie. Powłoki z żywicy doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym i w żadnym wypadku nie emitują toksyn pod wpływem ciepła. Kładąc posadzkę z żywicy warto zainstalować ogrzewanie podłogowe, ponieważ można równomiernie ogrzać całe pomieszczenie.
Nie należy układać posadzki żywicznej w łazience
Mit: Bezspoinowa mieszanka jest odporna zarówno na środki chemiczne, jak i wodę. Jej powłoka jest do tego stopnia nienasiąkliwa, że bez przeszkód można zastosować ją w łazience, gdzie podłoga jest głównie narażona na wilgoć. Ponadto nie posiada fug, których nie sposób byłoby wyczyścić w takim pomieszczeniu. Znakiem tego powłoka żywiczna to dobry pomysł na wykończenie wnętrza łazienki.
Powłoka żywiczna charakteryzuje się długim życiem
Fakt: Jeśli posadzka żywiczna została odpowiednio dobrana do warunków panujących w pomieszczeniu oraz została prawidłowo ułożona przez firmę, specjalizującą się w ich wykonaniu, to będzie służyła ona co najmniej przez 10-20 lat.
Posadzka żywiczna to nadaje się tylko do budynków przemysłowych
Mit: Posadzki z żywicy są często wykorzystywane w budynkach mieszkalnych, ze względu na swoje właściwości fizyczne i niezwykły wygląd dekoracyjny, który można dowolnie dostosować do wybranego pomieszczenia w swoim domu. Co więcej, za pomocą szerokiego wyboru kolorów i wzorów można nadać wnętrzom wyjątkowy, a zarazem nowoczesny charakter.
Łatwe w utrzymaniu czystości
Fakt: Posadzki żywiczne nie stanowią problemu w czyszczeniu. Ich wyjątkowo gładka i jednolita powierzchnia bez szczelin zapobiega gromadzeniu się brudu, a także bakterii. W dodatku posiadają one właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie osadza się na nich kurz – stąd też są idealną opcją dla osób z alergią czy astmą.