Czym są posadzki betonowe?

Czym są posadzki betonowe?

Niezależnie od rozwijających się technologii i rodzajów posadzek, powierzchnie betonowe są nadal najpopularniejszą nawierzchnią, którą ludzie na bieżąco wykorzystują w przemyśle i aranżacji wnętrz. Jednak co dokładnie zadecydowało o jej stałej popularności?

Posadzka betonowa – co to takiego?

Posadzka betonowa to specjalna mieszanka kilku składników – cementu, wypełniaczy mineralnych i domieszek, które gwarantują silną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Charakteryzuje się niezwykle twardą oraz równą nawierzchnią bez fug.

Ten rodzaj posadzki jest często utwardzany za pomocą suchej posypki, przy użyciu metody mechanicznej. W związku z tym podłoga nie przypomina powierzchni betonowej, ponieważ jest pokryta grubą warstwą lakieru. Co więcej odpowiednie zabezpieczenie i pielęgnacja posadzki betonowej, prowadzi do zwiększenia jej wytrzymałości i żywotności. Z kolei jej brak może doprowadzić do wielu pęknięć i trwałych odkształceń na podłodze.

Zastosowanie wylewki cementowej

Przede wszystkim posadzki betonowe ze względu na niski koszt wykończenia, ogrzewanie podłogowe i uniwersalność znalazły zastosowanie w większości pomieszczeń gospodarczych, obiektów użyteczności publicznej, zakładach pracy czy mieszkaniach.

Niegdyś powierzchnia betonowa była zwykle przeznaczona do pokrycia płytkami, panelami, parkietem lub posadzką żywiczną. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się ją do wykończenia większości wnętrz, w szczególności w stylu industrialnym i surowym. Posadzki betonowe pasują do każdego pomieszczenia, gdyż za pomocą barwników można uzyskać dowolny efekt wykończeniowy.

Zalety posadzki betonowej

  • niski koszt,
  • uniwersalny wygląd,
  • pozbawiona spoin,
  • łatwa w utrzymywaniu czystości,
  • możliwość łatwego odnowienia,
  • wodoodporna,
  • dobrze przewodzi ciepło,
  • odporna na ścieranie i duże obciążenia,
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Czy można samemu wykonać posadzkę betonową?

Tak, można samodzielnie przygotować posadzkę betonową w wybranym pomieszczeniu gospodarczym lub domowym. Jednak wykonanie powierzchni betonowej sprawia wiele problemów, z którymi mogą nie poradzić sobie osoby bez doświadczenia. Z tego względu zalecamy zatrudnienie profesjonalnej firmy, specjalizującej się w ich wykonaniu.