Zalety antypoślizgowych posadzek przemysłowych

Zalety antypoślizgowych posadzek przemysłowych

W dużych obiektach przemysłowych bardzo ważne jest, by środowisko spełniało zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Dlatego też przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze warunki pracy, w tym ogólny stan posadzki. Dobrze dobrana i wykonana posadzka zapewnia bezpieczeństwo ludzi pracujących, a także utrzymuje prawidłową higienę otoczenia zakładu. Taka nawierzchnia musi liczyć się z intensywnym ruchem ludzi i maszyn, częstym kontaktem z suchymi lub ciekłymi produktami czy nawet silnymi środkami chemicznymi. Zatem posadzka przemysłowa powinna być niezwykle trwała, wytrzymała na ścieranie, niechłonna i przede wszystkim antypoślizgowa.

Dlaczego powinno się stosować posadzki o właściwościach antypoślizgowych?

Niestety zdarza się, że przedsiębiorcy podczas wybierania rodzaju posadzki myślą wyłącznie o tym, aby była jak najbardziej trwała i wytrzymała na pylenie. W rezultacie zapominają o innych ważnych właściwościach, takich jak chłonność, antystatyczność, sprężystość czy antypoślizgowość. W przypadku posadzek przemysłowych każda z wyżej wymienionych właściwości jest istotna, a szczególnie ostatnia, gdyż przypadkowe poślizgnięcia zalicza się obecnie do najczęstszych powodów powstawania urazów w pracy. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to poważny problem, który naraża przedsiębiorców na roszczenia poszkodowanych pracowników. Na szczęście stosując posadzkę przemysłową o odpowiednim wykończeniu, nadającym jej właściwości antypoślizgowe można maksymalnie zminimalizować powyższe ryzyko.

Jak uzyskuje się antypoślizgowe posadzki przemysłowe?

Czynniki, które prowadzą do utraty równowagi i poślizgnięcia się podczas eksploatacji posadzki to najczęściej panująca w pomieszczeniu wilgoć, płyny, proszki czy substancje zmniejszające tarcie – woda, olej, smar, tłuszcz i inne. Jednak po ułożeniu specjalnej warstwy wierzchniej nie stanowią one żadnego zagrożenia. Dotyczy to zarówno posadzek żywicznych, mineralnych, jak i betonowych. Mianowicie, aby zwiększyć ich odporność na poślizg obsypuje się bezspoinową mieszankę np. piaskiem kwarcowym, a następnie układa powłokę o chropowatej i często matowej fakturze. Takie nierówne wykończenie posadzki żywicznej, mineralnej lub betonowej wykazuje niskie ryzyko poślizgnięcia, nie tylko w suchych, ale także w wilgotnych warunkach.

Jak pielęgnować posadzkę, by zachowywała właściwości antypoślizgowe?

Wbrew pozorom chropowate posadzki antypoślizgowe łatwo jest konserwować i utrzymać w czystości. Należy jednak pamiętać o systematycznej pielęgnacji, gdyż są one stale narażone na kontakt z wieloma czynnikami. Przede wszystkim ich powierzchnia zużywa się na skutek ciągłego ruchu, w zagłębieniach i porach zbiera się brud, pyły ścierają wierzchnią powłokę a plamy z chemikaliów tworzą zbite śliskie warstwy. W efekcie to wszystko prowadzi do pogorszenia zdolności antypoślizgowych. Stąd też systematyczne usuwanie zabrudzeń odgrywa ważną rolę w zachowywaniu ziarnistej powierzchni o wysokiej klasie antypoślizgowości. W każdym razie zaleca się częste zamiatanie, odsysanie i mycie podłogi przemysłowej wodą z dodatkiem specjalnego środka czystości.