Rodzaje posadzek do domu i podłóg do obiektów przemysłowych

Rodzaje posadzek do domu i podłóg do obiektów przemysłowych

Urządzając obiekt mieszkalny lub przemysłowy mamy do dyspozycji kilka różnych typów posadzek, jakie można w nim zastosować. Do ich podstawowej klasyfikacji należą posadzki bezspoinowe, spoinowe, żywiczne i mozaikowe, które wybiera się odpowiednio pod kątem każdego z aspektów eksploatacji. Sprawdź, jakie konkretnie cechy wyróżniają powyżej wymienione rodzaje posadzek, aby móc podjąć właściwą decyzję odnośnie wykończenia podłogi w swoim pomieszczeniu.

Czym są bezspoinowe posadzki?

Bezspoinowe posadzki charakteryzują się tym, że tworzą jednolitą powierzchnię bez żadnych połączeń w formie szczelin lub fug. Do ich grupy zaliczamy różnego rodzaju wykładziny i przede wszystkim mieszanki (cementu, betonu, kruszyw, posypek, domieszek czy dodatków metali niezależnych), które po wylaniu tworzą idealnie gładką powłokę na ziemi.

Rozwiązanie to zyskało sporą popularność w dużych obiektach przemysłowych, gdzie nawierzchnia jest stale narażona na duży ruch ludzi i maszyn. Dotyczy to w szczególności wylewek betonowych, które po impregnacji nabywają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Natomiast ze względu na minimalistyczny wygląd betonu, a mianowicie jego industrialny charakter – pokochali je również zwykli domownicy. Należy jednak podkreślić, że wykorzystując posadzkę betonową w swoim mieszkaniu powinno się instalować ogrzewanie podłogowe, które zapobiega uczuciu chłodu.

Jakie posadzki należą do spoinowych posadzek?

Spoinowe posadzki to nic innego jak powierzchnia, która składa się z kilku połączonych ze sobą elementów na podłodze. Dopiero po połączeniu wszystkich części tworzą jedną spójną całość, umożliwiającą właściwe funkcjonowanie. Do tego typu rozwiązań zaliczamy zazwyczaj płytki, panele laminowane i drewno.

Obecnie w wykonywaniu posadzek królują drewniane elementy, gdyż są one naturalnym surowcem posiadającym niesamowite właściwości termiczne i ponadczasowy design. Niestety drewno jest bardzo drogie, więc często zastępuje się je wykorzystując panele laminowane lub płytki. Obie opcje są bardziej podatne na uszkodzenia, albowiem powierzchnia paneli ulega ścieraniu i licznym deformacjom, a płytki łatwo ulegają pęknięciom na skutek uderzeń ciężkiego przedmiotu.

Czym charakteryzują się posadzki mozaikowe?

Rodzaj ten podobnie jak posadzka spoinowa układa podłogę z wielu elementów, tworzących jedną połączoną całość. Jednak w tym wypadku pojedyncze elementy są o wiele mniejsze, przez co jest może być ich nawet o 2-4 razy więcej. Ich powierzchnie cechują się niepowtarzalnym wyglądem, ponieważ do budowy wykorzystują segmenty z różnego gatunku drewna, kamieni, a nawet korków. Doskonały przykład może stanowić drewniany parkiet, złożony z drobnych deseczek nakładanych w formie siatki. Wadą tego rodzaju rozwiązania są na pewno niewielkie szczeliny, które mogą pojawić się przy nieprawidłowym układaniu posadzki lub po jej dłuższym czasie intensywnego eksploatowania.

Posadzki żywiczne co to takiego?

Posadzki żywiczne to z kolei innowacyjna dwuskładnikowa kompozycja kruszywa z żywicą poliuretanową, epoksydową lub metakrylową, która tworzy trwałą jednolitą powłokę o niemal dowolnym wyglądzie. Pozwala ona uzyskać niesamowite kolory, wzory, efekty 3D, napisy a nawet wtapiać w nie różne przedmioty, dzięki czemu projektanci wnętrz mają naprawdę ogromne możliwości do wykreowania nieszablonowej aranżacji.

Ponadto posadzka żywiczna po związaniu wyróżnia się niezwykle twardą powłoką, która jest odporna na czynniki mechaniczne, chemiczne i atmosferyczne. Stąd też znajduje zastosowanie niemal w każdym miejscu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku np. garażu, piwnicy, tarasie czy balkonie.