Zalety posadzek żywicznych
- Posadzki żywiczne co to takiego?
- Jakie są zalety posadzek żywicznych?
- Czy posadzki żywiczne posiadają jakieś wady?
Do najnowszych trendów należą posadzki z dwóch rodzajów żywicy – epoksydowej lub poliuretanowej. Dawniej były stosowane tylko w budynkach przemysłowych, teraz wykorzystuje się je coraz częściej w domach mieszkalnych. Dowiedz się jakie cechy spowodowały przejście do innowacyjnych posadzek żywicznych.
Posadzki żywiczne co to takiego?
Posadzki żywiczne są głównie wykonywane z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej. Ogólnie rzecz biorąc, jest to elastyczna i łatwa do rozprowadzenia mieszanina żywicy z dodatkiem rozpuszczalników. Specjalna mieszanka pokrywa powierzchnię podłogi wnikając we wszystkie szczeliny i ubytki. To właśnie dzięki posadzkom żywicznym można otrzymać idealnie gładką i równą podłogę.
Jakie są zalety posadzek żywicznych?
Do głównych zalet posadzek żywicznych zaliczamy trwałość, wodoszczelność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jednak to nie wszystkie zalety, o których należałoby powiedzieć. Jedną z mocnych stron żywicy na podłodze jest to, że jest ona odporna na promienie słoneczne i działanie środków chemicznych. Dzięki temu posadzki żywiczne nie tracą swoich barw, mimo że są narażone na nadmierny wpływ promieniowania UV.
Posadzki z żywicy ze względu na dużą wytrzymałość na zarysowanie i ścieranie mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je wykorzystać w wielu pomieszczeniach nawet takich, w których występuje intensywny ruch. Posadzki żywiczne charakteryzują się tym, że mogą być zaaplikowane na beton, drewno, a nawet płytki ceramiczne.
Kolejną przydatną cechą jest to, że posadzki żywiczne mogą przyjmować dowolny wygląd (różny kolor i wzór) oraz pozwalają wybrać typ wykończenia matowy, satynowy lub błyszczący. Z tej racji ułatwiają one planowanie wystroju i stylistyki wnętrza.
Posadzka żywiczna należy do rodzaju podłóg doskonałych dla alergików, ponieważ wykazuje właściwości antyelektrostatyczne. Powierzchnia przede wszystkim, zapobiega namnażaniu się roztoczy i bez problemu utrzymuje się ją w ciągłej czystości.
Czy posadzki żywiczne posiadają jakieś wady?
Skoro posadzki żywiczne mają tyle zalet, jak wyglądają ich wady – czy jakiekolwiek posiadają? Oczywiście, że tak. Największą wadą posadzek żywicznych jest ich cena, gdyż proces wykonania posadzki z żywicy jest skomplikowany i wymaga zatrudnienia profesjonalisty.
Ze względu na rodzaj żywic i nałożone warstwy możemy wyodrębnić ich dwie słabości. Z jednej strony posadzka epoksydowa sprawdza się tylko w pomieszczeniach o mniejszej ekspozycji na słońce, z uwagi na fakt iż nie jest tak samo odporna jak posadzka poliuretanowa. Z kolei cienkowarstwowa podłoga z żywicy w obiektach narażonych na intensywne użytkowanie, może ulec szybszemu zniszczeniu. Zatem należy pamiętać, że przed wyborem rodzaju posadzki żywicznej, należy ją dostosować do typu pomieszczenia.