Czym się różni posadzka żywiczna od mineralnej?

Czym się różni posadzka żywiczna od mineralnej?

Dziś coraz częściej wybiera się posadzki w formie bezspoinowego systemu wylewek, który świetnie zastąpił klasyczne rozwiązania układanych podłóg z drewna, palet czy płytek ceramicznych. Zaliczamy do nich między innymi wylewki żywiczne i mineralne. Wyróżniają się one nie tylko wysoką wytrzymałością, ale przede wszystkim dekoracyjnym charakterem, dzięki któremu można uzyskać naprawdę ciekawe efekty wizualne. Pomimo, że należą one do tej samej grupy wylewanych posadzek różnią się one między sobą pewnymi właściwościami, o których warto tutaj wspomnieć.

Czym jest posadzka żywiczna?

Posadzki żywiczne to bezspoinowy system na bazie wybranych żywic epoksydowych, poliuretanowych lub metakrylowych, które pozwalają tworzyć na powłoce dowolne wzory, napisy, a nawet zatopić drobne przedmioty np. monety. Po wylaniu na podłogę mieszanki żywicy z dodatkami, należy poczekać na utwardzenie wszystkich warstw, a następnie poddać je końcowemu etapowi szlifowania i polerowania. Ostatnie czynności wykonuje się w celu uzyskania zamierzonego efektu wykończenia – matowego, satynowego lub błyszczącego.

Czym jest posadzka mineralna?

Posadzka mineralna to nic innego jak specjalna mieszanka spoiwa cementowego z dodatkiem kruszyw, posypek, domieszek i dodatków metali nieżelaznych, która tworzy cienkowarstwową powłokę o subtelnym dekoracyjnym wzorze. Po wylaniu posadzki mineralnej czeka się do momentu utwardzenia powierzchni, by ją potem móc wielokrotnie oszlifować i wypolerować. Dopiero wtedy uzyskuje się gotową gładką i bardzo wytrzymałą podłogę do użytkowania.

Różnice posadzki żywicznej a mineralnej ze względu na właściwości

Oba rodzaje wylewanych posadzek są wysoce wytrzymałe, lecz ich różnice w mieszance sprawiają, że odznaczają się między sobą pewnymi właściwościami. Posadzki z żywicy epoksydowej lub poliuretanowej charakteryzują się krótszym czasem wiązania i większą sprężystością, niż posadzka mineralna. Oznacza to, są odporniejsze na skurcze, dlatego też nie potrzebują stosowania dylatacji. W przypadku wylewki mineralnej szczeliny dylatacyjne są wręcz konieczne, ponieważ powierzchnia na bazie cementowego spoiwa może ulec skurczowi. Skurcze pod wpływem intensywnego ruchu ludzi i maszyn powodują powstawanie nieregularnych pęknięć w posadzce.

Inną istotną różnicą jest fakt, że podłoga z żywicy jest nienasiąkliwa i odporna na plamy. Z kolei posadzki mineralne są bardziej narażone na wchłanianie płynów, które tworzą nieestetyczne zabrudzenia na powierzchni. Wynika to z tego, że wylewka mineralna w swojej kompozycji zawiera cement, który trzeba poddawać właściwej impregnacji, by zwiększyć jego niską nasiąkliwość.

Jak wylewki różnią się wyglądem?

Jeśli chodzi o posadzki mineralne to mają one ograniczony wybór kolorów, ze względu na zawartość cementu, który tłumi barwy. To z kolei przedkłada się bezpośrednio na mniejszą swobodę projektowania podłogi, niż posadzki żywiczne. Paleta barw dla wylewek żywicznych jest praktycznie nieograniczona. Co więcej pozwalają one nawet zastosować na powierzchni własne zaprojektowane wzory, które mogą stanowić główną dekorację wnętrza.