Czas wiązania wylewki betonowej

Czas wiązania wylewki betonowej

Posadzki betonowe są jedną z najczęściej stosowanych metod wykończenia podłogi w różnego rodzaju obiektach, w tym użyteczności publicznej, dużych zakładach magazynowych i produkcyjnych, czy zwykłych prywatnych domach. Ich popularność wynika z faktu, że tworzą powierzchnię wyróżniającą się wysoką trwałością, wytrzymałością, walorami estetycznymi i stosunkowo niską ceną. Jednak każdy, kto zdecyduje się na ten rodzaj posadzki powinien liczyć się z dłuższym czasem schnięcia betonu, niż inne dostępne metody. Albowiem powierzchnia betonowa osiąga właściwy poziom wytrzymałości dopiero po wyznaczonym terminie przez firmę wykonującą daną posadzkę. Sprawdź zatem, jak długo trwa cały proces schnięcia wylewki betonowej, by można ją było bez obaw poddać codziennej eksploatacji.

Dlaczego powinno się czekać na pełne wyschnięcie betonu?

Składniki mieszanki betonowej potrzebują czasu, by całkowicie się ze sobą związać. Wobec tego nie powinno się w żadnym wypadku użytkować powierzchni od razu po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych posadzki. Pod wpływem ruchu i dużych obciążeń mogą bowiem pojawić się na niej odkształcenia, a nawet trwałe deformacje. Dzieje się tak dlatego, że obecna wewnątrz betonu wilgotność przenosi się z dolnych warstw ku górze, wskutek czego proces odparowywania wody przedłuża znacznie czas schnięcia wylewki. Dopiero po upływie 4 tygodni beton staje się suchy i wystarczająco odporny na działanie intensywnych czynników mechanicznych. Z tej racji każdemu do tego czasu odraza się stawiać na posadzce betonowej duże przedmioty, takie jak meble czy maszyny.

Ile wiąże się i schnie beton wykorzystany do wylewania posadzek?

Mieszanka betonowa schnie lepiej przy wyższych temperaturach w granicach 20 stopni Celsjusza. Stąd najlepszą porą roku na wykonanie posadzki betonowej jest lato, ponieważ z łatwością można zachować odpowiednią temperaturę. W efekcie mieszanka już po 48 godzinach jest na tyle związana, że można na nią swobodnie wchodzić i poruszać się. Niestety nie jest ona zupełnie gotowa, więc powinno się zachować szczególną ostrożność na przenoszenie dużych ciężarów.

Dopiero po upływie około 14 dni posadzka betonowa jest na tyle wytrzymała, by móc przesuwać na niej ciężkie przedmioty. Najlepiej jednak poczekać aż beton uzyska pełną wytrzymałość po 28 dniach. Wtedy i tylko wtedy możemy mieć pewność, że posadzka całkowicie wyschła od wewnątrz i zewnątrz. Pozwoli to uniknąć ewentualnych deformacji na powierzchni, których ciężko się jest pozbyć.

Jeśli komuś zależy na czasie wykonania posadzki, lecz nie zna się na pomiarze suchości betonu może zatrudnić firmę, specjalizującą się w ich wykonaniu. Firmy te posiadają profesjonalny sprzęt, który umożliwia sprawdzić jego wilgotność. W ten sposób można dowiedzieć się, w jakim stopniu jest związany i ile jeszcze trzeba czekać, by móc z niego normalnie korzystać według określonego przeznaczenia.

Jaka posadzka ma krótszy czas wiązania?

Dla przedsiębiorców posiadających duże zakłady przemysłowe posadzka betonowa może być dość problematyczna. Zazwyczaj nie mogą oni pozwolić sobie na zastój przez około 14-28 dni, gdyż wiąże się to z poniesieniem pewnych strat. Dlatego też, aby jak najszybciej mogli korzystać ze swoich maszyn decydują się na droższe rozwiązanie, a mianowicie posadzkę na bazie żywic metakrylowych. Dostarcza ona szybko wysoce trwałą powierzchnię, którą można poddać intensywnej eksploatacji po niespełna 2 godzinach od momentu zakończenia prac wykonawczych. W ten sposób większość przedsiębiorców chroni dziś swój biznes przed zamknięciem obiektu na zbyt długi okres.