Przyczyny pękania posadzek betonowych

Przyczyny pękania posadzek betonowych

Posadzki betonowe są dziś niezwykle popularne wśród społeczeństwa, lecz aby mogły dobrze służyć przez długi czas w zastosowanym obiekcie, każdy użytkownik powinien przestrzegać pewnych kwestii związanych z konserwacją i pielęgnacją betonu. Albowiem brak odpowiednich zabiegów znacząco obniża właściwości powierzchni betonowej, wskutek czego z czasem zaczynają pojawiać się na niej nieestetyczne pęknięcia. Popękana wylewka stanowi najczęstszy problem posiadacza danego rodzaju posadzki, gdyż jej kiepski stan wynika nie tylko z braku odpowiedniej pielęgnacji, ale także wielu innych czynników konstrukcyjnych, materiałowych, czy nawet błędów wykonawczych. Sprawdź, jakie dokładnie przyczyny mogą powodować pęknięcia w Twojej posadzce betonowej.

Co prowadzi do powstawania pęknięć na posadzce?

Aby uniknąć niechcianych uszkodzeń na posadzce betonowej, należy uwzględnić 5 bardzo ważnych zasad dotyczących wykonywania i użytkowania posadzki. Przestrzegając ich można skutecznie utrzymywać powierzchnię betonową w dobrej kondycji i wydłużyć jej żywotność. Jednak nawet drobne przeoczenie podczas projektowania i realizacji posadzki betonowej negatywnie wpłynie na jej trwałość, przez co będzie sprzyjać powstawaniu wad, które mogą pojawić się później lub szybciej, niż może nam się to wydawać.

Podstawowymi przyczynami powstawania pęknięć na posadzce betonowej, o których wiele osób nie ma pojęcia są takie błędy jak:

  1. Nieprawidłowo przygotowana mieszanka betonowa – właściwa konsystencja betonu i ilość dodanych składników do mieszanki ma ogromne znaczenie przy produkcji wylewki podłogowej. Błąd ten bardzo często popełniają zwykli użytkownicy, którzy postanowili samodzielnie wykonać posadzkę betonową. Wynika to z tego, że nie potrafią prawidłowo określić ilość kruszywa, piasku, wody i cementu do stworzenia masy, pokrywającej określony rodzaj pomieszczenia. Z tego właśnie powodu zaleca się zatrudnić profesjonalną firmę, która zajmuje się wykonaniem posadzki od początku do końca.
  2. Niewystarczająca pielęgnacja betonu – po utwardzeniu powierzchni, należy ją systematycznie pielęgnować za pomocą specjalistycznych folii, preparatów pielęgnacyjnych czy nawet zwykłej wody. W ten sposób można utrzymać beton w lekkim wilgotnym stanie, dzięki czemu zachowuje swoje właściwości. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinno się go polewać nawierzchni mocnym strumieniem wody, gdyż taka czynność bardziej szkodzi, niż pomaga posadzce betonowej.
  3. Złe rozmieszczenie i ilość szczelin dylatacyjnych – przy projektowaniu posadzki betonowej szczeliny dylatacyjne odgrywają istotną rolę w trakcie użytkowania podłogi. To właśnie one zapobiegają pękaniu, ponieważ dostarczają wolną przestrzeń do prawidłowego odkształcania się materiału pod wpływem temperatury czy dużych obciążeń. Wobec tego otwory muszą być wykonane w odpowiednich miejscach, aby nie doprowadzić do niekontrolowanych wykruszeń krawędzi. Uszkodzeniom tym sprzyja także zbyt mała lub duża liczba zrobionych otworów w zależności od wielkości pomieszczenia.
  4. Nieodpowiedni moment zacierania posadzki betonowej – zazwyczaj osoby wykonujące samodzielnie posadzkę betonową nie potrafią ocenić, kiedy jest dobry moment na zacieranie betonu. Otóż powierzchnię betonową powinno się zacierać po wstępnym stwardnieniu wylewki, wtedy gdy już można na nią wchodzić. Jednakże musi to nastąpić jeszcze przed zbyt mocnym związaniu składników i rozpoczęciem pielęgnacji.
  5. Za wczesne podanie powierzchni betonowej do użytku – beton uzyskuje odpowiednią trwałość i odporność dopiero po około 4 tygodniach. Pomimo tego, że po 48 godzinach jego powierzchnia wydaje się dość twarda, to nie należy poddawać jej intensywnym obciążeniom. Po 2 dniach można jedynie się na niej poruszać, ale nie stawiać ciężkich mebli i sprzętów.

Czy można naprawić pęknięcia na posadzce betonowej?

Oczywiście, że tak. Nawet najmniejsze pęknięcia powinno się od razu naprawiać, ponieważ drobne wyżłobienie może zapoczątkować proces powierzchniowej degradacji posadzki betonowej. Jednak, aby naprawić takiego rodzaju uszkodzenie bardzo ważne jest ustalenie przyczyny jego powstania. W przeciwnym razie naprawa może być nieskuteczna, przez co w dalszym ciągu będą pojawiać się pęknięcia na jej powierzchni.

Najlepiej naprawę posadzki betonowej zostawić firmie specjalizującej się w ich wykonywaniu. Zatrudnieni pracownicy posiadają doświadczenie w konserwacji, więc znalezienie przyczyny pęknięć jest dla nich niezwykle proste. Z ich pomocą można całkowicie pozbyć się niedoskonałości, poprzez odpowiednie dobranie metody naprawy. Na dodatek oferta ta zwykle obejmuje również usługi renowacji posadzki, dzięki czemu doskonale zabezpieczają powierzchnię betonową przed dalszą dewastacją, wzmacniają ją w trwały sposób oraz przywracają utracone walory użytkowe i estetyczne betonu.