Jak szlifuje się posadzki betonowe?

Jak szlifuje się posadzki betonowe?

Aby uzyskać idealnie gładką, równą i błyszczącą powierzchnię betonową, należy posadzkę poddać umiejętnemu zabiegowi szlifowania betonu. Proces ten nie zalicza się do najłatwiejszych, dlatego też wiele firm wykonujących posadzki oferuje szlifowanie i polerowanie jako osobną usługę lub mogą być włączone do jednej usługi wraz z realizacją wylewki betonowej. Sprawdź dokładnie, na czym polega taka usługa.

Dlaczego warto korzystać z zabiegów szlifowania posadzek?

Po dłuższym czasie eksploatowania podłogi każda posadzka betonowa traci swoje pierwotne właściwości, wygląd, ściera się a nawet powstają drobne uszkodzenia, które przyczyniają się do pojawiania widocznych pęknięć. Z tego właśnie powodu zabieg szlifowania i polerowania posadzki jest taki ważny. Mianowicie pozwala on usunąć stare i zniszczone warstwy, mleczko cementowe oraz pomaga otworzyć pory w posadzce betonowej do przeprowadzenia odpowiedniej konserwacji. Oprócz tego posadzka po szlifowaniu zyskuje większą przyczepność do podłoża, odporność na ścianie a także estetyczny wygląd, przypominający naturalny kamień.

Jak wygląda zabieg szlifowania betonu?

Szlifowanie posadzki betonowej przeprowadza się z zastosowaniem kilku technik przy użyciu maszyn lub bez. Zaleca się jednak przeprowadzać ten zabieg maszynowo, ponieważ maszyny przeznaczone do szlifowania i polerowania betonu umożliwiają łatwą i szybką obróbkę, nawet w trudno dostępnych zakątkach. Bez specjalnych maszyn takie czynności nie tylko zajmują dużo czasu, ale także mogą sprawić niemałe problemy.

Największą popularnością cieszy się metoda polerowania techniką diamentową. Pozwala ona precyzyjnie wygładzić każdą powierzchnię betonową, sprawnie pozbywając się jej zniszczonych struktur. Szlifowanie metodą diamentową polega na dokładnym starciu starej powłoki betonowej, by całkowicie odsłonić struktury posadzki. Następnie pracownicy dokonują związania betonu za pomocą środków impregnujących, które bezpośrednio wpływają na beton przez otwarte pory w posadzce. W ten sposób zachodzą zmiany chemiczne, zwiększające trwałość i wytrzymałość betonu. Na koniec poleruje się posadzkę betonową aż do momentu właściwego zamknięcia porów i uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Warto zaznaczyć, że ostatni etap wpływa na styl wykończenia posadzki, czy będzie ona z połyskiem lub bez.

Czy można samodzielnie przeprowadzić zabieg szlifowania?

Oczywiście można samodzielnie wykonać szlifowanie posadzki w wybranym przez siebie pomieszczeniu. Jednakże, aby uzyskać profesjonalny efekt końcowy, jakie gwarantują nam firmy zajmujące się wykonywaniem posadzek, potrzebne nam będą narzędzia i maszyny do szlifowania. Ręczne szlifowanie bowiem nie będzie takie efektywne, co maszynowe.

Do domowego szlifowania przydadzą się szlifierki, frezarki mechaniczne, pady ceramiczne czy tarcze. Zakup tego rodzaju sprzętu wiąże się z pewnymi kosztami, które nie są wcale takie małe. Poza tym, im większy metraż pomieszczenia tym większe i ciężkie maszyny powinniśmy używać do szlifowania betonu. Dlatego też częściej zaleca się wynająć firmę, która się tym zajmuje, by uzyskać oczekiwany efekt końcowy. W ten sposób użytkownicy nie tracą swojego cennego czasu i nie są w stanie zniszczyć przez przypadek swojej posadzki.

Zabieg szlifowania posadzki to jednorazowy koszt, który wykonuje się po pewnym czasie, gdy zachodzi potrzeba jej renowacji. To wcale nie jest taki częsty zabieg, jak się innym wydaje.