Czym się różni posadzka betonowa od posadzki mineralnej?

Czym się różni posadzka betonowa od posadzki mineralnej?

Na rynku istnieje wiele rodzajów posadzek, które trzeba odpowiednio dobrać do przeznaczenia, jak i sposobu eksploatowania wybranego obiektu. Każda z nich różni się od siebie materiałem, z którego została wykonana, przez co mogą wykazywać zupełnie inne właściwości. W związku z tym, pragniemy nieco przybliżyć temat różnic, jakie występują między posadzką mineralną a betonową.

Która posadzka jest wytrzymalsza?

Posadzka mineralna to tak naprawdę samopoziomująca się mieszanka o odpowiedniej modyfikacji zawartości betonu z kruszywem, posypkami (kwarcowo-cementowymi lub korundowo-cementowymi), domieszkami i innymi dodatkami metali nieżelaznych. Wobec tego, zyskuje ona większą wytrzymałość mechaniczną i chemiczną. Co więcej, w przeciwieństwie do posadzki betonowej jest bardziej odporna na ścieranie i zmieniającą się temperaturę.

W przypadku posadzki betonowej, należy pamiętać o tym, by zapobiec utracie wody w okresie letnim, gdyż wysoka temperatura powoduje jej intensywne parowanie. A w sytuacji zimnych temperatur, powinny być dodatkowo zabezpieczone przed utratą ciepła. Innymi słowy, jeśli nie zadba się o odpowiednią pielęgnację posadzki betonowej, to na jej powierzchni pojawią się pęknięcia, bądź co gorsza jej brzegi się uniosą.

Zastosowanie posadzek w mocno eksploatowanych obiektach

Budynki użyteczności publicznej czy obiekty przemysłowe takie jak magazyny i hale są narażone na większe obciążenia wraz z intensywniejszym ruchem. Niestety wylewka betonowa jest podatna na odkształcenia, w wyniku ciągle zmieniających się obciążeń mechanicznych w trakcie jej eksploatacji. W konsekwencji na powierzchni powstają liczne rysy i pęknięcia, które należy naprawiać.

Natomiast posadzka mineralna w zależności od dodanych wypełniaczy, takich jak mikrokrzemionka, plastyfikator czy dyspersja polimerowa znacznie ograniczają powstawanie rys. Dlatego też do tego typu obiektów polecamy bardziej posadzkę mineralną, ponieważ posiada ona mniejszą tendencje do skurczu i pęknięć. Co z kolei, pozwala przedsiębiorcom sporo zaoszczędzić na naprawach posadzki, ponieważ rzadziej występują jakiekolwiek uszkodzenia.

Czy posadzka betonowa nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych?

Obecnie oba rodzaje posadzek są chętnie wykorzystywane w domach i jednocześnie rewelacyjnie się w nich spisują. Ich wyjątkowy wygląd dostarcza zupełnie nowe pomysły na efektowną aranżację wnętrz. Jednak posadzka mineralna niesie ze sobą więcej zalet, niż betonowa. Wynika to z tego, że po impregnacji jest mniej chłonna, przez co można ją stosować w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka, które są narażone na działanie wody i wilgoci. W dodatku, cechuje ją większa przyczepność do podłoża. Warto także zaznaczyć, że chodząc po posadzce mineralnej nie odczuwa się zimnej powierzchni. Z kolei, przy wylewce betonowej należy obowiązkowo pamiętać o ogrzewaniu podłogowym, by domownicy nie odczuwali tego nieprzyjemnego uczucia zimna w stopy.

Zatem, porównując te dwa rodzaje posadzek można by rzec, że posadzka mineralna to pewnego rodzaju ulepszona wersja posadzki betonowej, która jest od niej trwalsza, odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne, substancje chemiczne, ścieranie, wodę, wilgoć, temperaturę i inne czynniki zewnętrzne. Ponadto, jej elastyczna powierzchnia jest bardziej komfortowa przy codziennym użytkowaniu.