Czym są posadzki metakrylowe?
- Posadzka metakrylowa co to takiego?
- Właściwości posadzki metakrylowej
- Zastosowanie powłoki z żywicy metakrylowej
Wiele firm zajmujących się naprawą oraz układaniem posadzek przeważnie oferuje wykonanie powłoki z żywicy epoksydowej, poliuretanowej lub metakrylowej. W przypadku, gdy czas wykonania podłogi odgrywa bardzo ważną rolę, wielu inwestorów decyduje się na posadzkę metakrylową. Przekonaj się sam, dlaczego stanowi ona niezwykle atrakcyjną alternatywę dla popularnych posadzek epoksydowych i poliuretanowych.
Posadzka metakrylowa co to takiego?
Posadzka metakrylowa należy do uznanej grupy posadzek żywicznych. Jej bazą żywic jest metakrylan metylu (w skrócie MMA), który znajduje szerokie zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych termoplastycznych, szkła organicznego, emulsji i żywic akrylowych. Posadzki z żywicy metakrylowej odznaczają się wyjątkowo krótkim czasem utwardzania, co oznacza, że podłoga jest gotowa do użycia po niecałych 90 minutach od zakończenia prac nad powierzchnią. Dzieje się tak w wyniku mechanizmu polimeryzacji rodnikowej, która wyróżnia się szybkim przebiegiem, prowadzącym do gwałtownego wzrostu parametrów fizycznych materiału. Aby zapobiec przedwczesnej polimeryzacji posadzki metakrylowe zawierają odpowiednie inhibitory, odpowiadające za hamowanie procesu, aż do momentu nałożenia właściwego katalizatora.
Właściwości posadzki metakrylowej
Najważniejszą zaletą tego rodzaju posadzek jest bez wątpienia szybki czas wiązania. Jednak oprócz tego posiadają jeszcze szereg innych cech, które efektywnie pomagają zastąpić posadzki epoksydowe i poliuretanowe. Choć posadzki metakrylowe są w błyskawicznym tempie oddawane do użytku, to dysponują wysoką odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a także chemiczne.
Posadzka metakrylowa jest monolityczna, gładka i ma jednolitą strukturę, w związku z tym tworzy nieprzepuszczalną warstwę bez jakichkolwiek szczelin. Na dodatek jej powierzchnia jest wysoce odporna na ujemne temperatury, wobec tego posadzkę metakrylową można wykorzystać na zewnątrz budynków. Tak jak w przypadku innych posadzek żywicznych jest niewrażliwa na przebarwienia oraz pozwala na łatwą konserwację i utrzymanie czystości. Inną cechą wyróżniającą ten rodzaj posadzki jest intensywny zapach, który wydziela się podczas wykonywania powierzchni, lecz po utwardzeniu powłoki nie ma po nim śladu.
Zastosowanie powłoki z żywicy metakrylowej
Przede wszystkim posadzka metakrylowa jest wskazana do obiektów, które są narażone na niską temperaturę otoczenia np. chłodnie. Z kolei niezwykła wytrzymałość powłoki metakrylowej pozwala stosować ją w pomieszczeniach, w których podłoga jest silnie eksploatowana. Z tego powodu zaleca się ją wykonywać w halach przemysłowych lub magazynowych, gdzie liczy się szybki czas realizacji, aby jak najbardziej zmniejszyć przestój linii produkcyjnych. Należy zaznaczyć, że mają takie same efekty dekoracyjne jak posadzki z żywicy epoksydowej czy poliuretanowej. Dlatego można ją zastosować w wielu obiektach użyteczności publicznej, takich jak restauracje, biura czy hotele.