Czym jest posadzka z żywicy epoksydowej?

Czym jest posadzka z żywicy epoksydowej?

Jeśli zależy Ci na tym, aby podłoga dobrze służyła i ładnie wyglądała przez długie lata w pomieszczeniach, takich jak kuchnia, salon, przedpokój, łazienka, taras czy garaż, zastanów się nad położeniem posadzki z żywicy epoksydowej. To właśnie ona wyznacza nowe trendy w aranżacji obiektów w stylu nowoczesnym, klasycznym i minimalistycznym.

Charakterystyka posadzki z żywicy epoksydowej

Powłoka epoksydowa należy do rodzaju posadzki żywicznej charakteryzującej się dużą trwałością i odpornością chemiczną. Posadzka jest wykonywana w technice bezspoinowej oznacza to, że zapewnia ona niezwykle gładką powierzchnię, bez brudzących się szczelin i fug, w których to zwykle gromadzą się roztocza. Bez przeszkód można ją pielęgnować standardowymi środkami do utrzymywania czystości podłóg. W związku z tym gwarantuje ona doskonałe rozwiązanie dla alergików, pomieszczeń szpitalnych i zakładów chemicznych.

Warto zaznaczyć, że posadzki z żywicy epoksydowej są dostępne w wielu wersjach wykończeniowych: matowym, satynowym lub z połyskiem. Dla przykładu, aby uzyskać efekt połysku wystarczy dodatkowo nałożyć na jej powierzchnię warstwę lakieru.

Z czego składa się posadzka epoksydowa?

Posadzka żywiczna epoksydowa to kompozycja ciekłej żywicy epoksydowej z domieszką wypełniacza mineralnego i utwardzacza zawierającego aminy. Wypełniaczem mineralnym jest z reguły piasek kwarcowy i pigmenty mineralne. Na rynku można spotkać również mieszankę trójskładnikową z utwardzaczem aminowym, który jest pigmentowany wypełniacz mineralny jedno lub wielofrakcyjny.

Czy posadzkę epoksydową można dopasować do każdego typu pomieszczenia?

Powłoka epoksydowa wyróżnia się wieloma walorami estetycznymi pasującymi do każdego rodzaju pomieszczenia (domu, mieszkania, biura, obiekty przemysłowe, magazyny, sklepy czy obszary sportowe). Dostępna jest w wielu odcieniach lub wzorach, a poprzez odpowiednie wykończenie można dopasować ją do stylu nowoczesnego, klasycznego lub minimalistycznego.

Jakie cechy wyróżniają powłokę?

  • nierozpuszczalna i nietopliwa,
  • doskonała przyczepność,
  • szczelna i estetyczna,
  • odporna na środki chemiczne, olej, smar i paliwo,
  • chroni przed wpływem wilgoci,
  • antyelektrostatyczna.

Czy można samemu wykonać posadzkę epoksydową?

Tak, można samodzielnie położyć posadzkę z żywicy, aczkolwiek to skomplikowany proces, do którego zaleca się zatrudnić fachowców, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Nawet mały błąd popełniony w trakcie wylewania żywicy epoksydowej, może prowadzić do obniżenia wytrzymałości i nieestetycznego wyglądu powierzchni.