Co zrobić z uszkodzeniami na posadzce przemysłowej?

Co zrobić z uszkodzeniami na posadzce przemysłowej?

Posadzki betonowe zastosowane w obiektach przemysłowych są szczególnie narażone na uszkodzenia. W takich miejscach panuje bowiem duży ruch, a cała powierzchnia jest dodatkowo wystawiona na działanie pojazdów kołowych, ciężkich sprzętów i ładunków. Stąd też pomimo dobrego wykonania z czasem na podłodze mogą pojawić się defekty w postaci rys, pęknięć czy ubytków w betonie. W naszym artykule dowiesz się, co takiego możesz zrobić, aby temu zapobiec.

Jak zapobiec uszkodzeniu posadzki betonowej?

Intensywna eksploatacja to nie jedyna przyczyna powstawania uszkodzeń w posadzce betonowej. Oprócz tego są narażone na oddziaływanie rozmaitych czynników chemicznych, które poprzez drobny wyciek cieczy wnikają w warstwy, zmniejszając znacznie właściwości posadzki. Na szczęście taką podłogę można z łatwością zabezpieczyć stosując odpowiednie środki impregmentujące beton, bądź nakładając bezpośrednio na nią powłokę żywiczną. Dziś na popularności zyskała ta druga metoda, gdyż powłoka żywiczna tworzy wysoce odporną mechanicznie, nienasiąkliwą warstwę, która doskonale chroni posadzkę betonową przed działaniem chemikaliów.

Nakładanie posadzki żywicznej na posadzkę betonową

To doskonały sposób na zabezpieczenie posadzki betonowej w obiektach przemysłowych, nadający dodatkowe właściwości podłodze, takie jak wytrzymałość mechaniczną, odporność na zarysowania, dobrą przyczepność, antypoślizgowość, antyelektrostatyczność czy wodoszczelność. Ponadto zastosowana powłoka żywiczna może być przezroczysta lub przyjmować inny dowolny wygląd, dzięki czemu jest idealną metodą zabezpieczającą posadzkę i jednocześnie dba o zachowanie estetycznego wystroju pomieszczenia. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na tę formę ochrony posadzek przemysłowych.

Powłokę żywiczną można wykonać samemu albo zlecić profesjonalnej firmie, gdyż nie należy wcale do najłatwiejszych. Albowiem na uwadze trzeba mieć kilka ważnych kwestii, a mianowicie dokładne wyszlifowanie nawierzchni betonowej, oczyszczenie, odtłuszczenie i jej wyrównanie. Natomiast po nałożeniu specjalnego podkładu gruntującego, należy odczekać aż wyschnie, by móc wylać mieszankę na bazie żywicy. Jest to zatem proces kilkuetapowy, który wymaga pewnych umiejętności i wiedzy. Prawidłowe wykonanie powłoki żywicznej zapewnia wysokiej jakości podłogę, wyróżniającą się komfortem i pełnym bezpieczeństwem użytkowania.

Naprawa uszkodzeń betonowych posadzek

Oczywiście osoby, które chcą pozostać przy posadzce betonowej mogą zdecydować się po prostu na tradycyjną naprawę uszkodzeń, która opiera się na różnych usługach m.in wypełnieniu ubytków, powierzchniowego lub głębokiego impregnowania posadzki, szlifowania i polerowania, a także wykonaniu całkowicie nowej wylewki. Jednak w tym przypadku zdecydowanie lepiej jest zgłosić się do firmy specjalizującej się w tego typu naprawach, ponieważ ich pracownicy będą mogli ocenić, co dokładnie jest przyczyną powstania defektu w posadzce i jaką metodę najlepiej zastosować, by w przyszłości zapobiec podobnym problemom. Poza tym, oferują kompleksową ofertę renowacji podłóg, dzięki czemu powierzchnia odzyskuje swój dawny wygląd i silne właściwości.