Posadzki żywiczne to trwałe i estetyczne rozwiązanie

Posadzki żywiczne to trwałe i estetyczne rozwiązanie

Posadzki żywiczne wiodą dziś prym w niemal każdym obiekcie bez względu na jego przeznaczenie. Można je spotkać w obiektach przemysłowych, budynkach publicznych, domach, garażach, na tarasie lub balkonie, bądź mogą nawet stanowić ochronną warstwę na schodach. Ich technologia skutecznie zastępuje tradycyjne drewniane parkiety, panele, płytki ceramiczne oraz wylewki betonowe, które ze względu na mniejszą wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamiczne ulegają szybciej uszkodzeniu. Jednak ludzie wybierają posadzki na bazie żywicy epoksydowej lub poliuretanowej nie tylko przez wzgląd na ich niezwykłą trwałość, ale też inne cechy, o których powiemy w tym artykule.

Jak trwałe są posadzki żywiczne?

Firmy specjalizujące się w wykonywaniu posadzek potrafią dopasować rodzaj posadzki na bazie żywic do określonych obciążeń eksploatacyjnych, wykorzystując odpowiednią mieszankę, grubość i ilość warstw. W efekcie otrzymana posadzka będzie spełniać wymagane standardy w gałęziach przemysłu i nie tylko.

W przeciwieństwie do betonu podłoga żywiczna nie rysuje się ani nie ściera pod wpływem zwykłego chodzenia, ruchu pojazdów, maszyn czy przesuwania ciężkich przedmiotów. Co więcej jest elastyczna i sprężysta, dzięki czemu jest odporna na naprężenia mechaniczne, a także skoki temperatur. Nie można też zapomnieć o jej wodoszczelnych właściwościach, które zapobiegają wnikaniu agresywnych substancji chemicznych lub zwykłej wody. Pozwala to zastosować posadzkę żywiczną zamiast płytek ceramicznych w mokrych pomieszczeniach, gdzie panuje wysoka wilgoć np. łazience i kuchni.

Niezwykła czystość i estetyka wykonania

Dużym atutem posadzek żywicznych jest to, że należą do grupy bezspoinowych mieszanek, które są pozbawione połączeń, fug i innego typu szczelin. Dokładniej mówiąc tworzą idealnie gładką, jednolitą powierzchnię o dobrej przyczepności. W ten sposób nowa podłoga jest estetyczna i jednocześnie łatwa do utrzymania w czystości, gdyż brud nie osadza się w trudno dostępnych miejscach.

W dodatku posadzka żywiczna cechuje się właściwościami antyelektrostatycznymi, dzięki czemu skutecznie zapobiega przyciąganiu kurzu do jej powierzchni. Rozwiązanie to umożliwia zatem uzyskać naprawdę sterylne warunki. Stąd też świetnie nadaje się do szpitali i budynków mieszkalnych, w których na co dzień przebywają alergicy lub osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.

Ozdobny charakter posadzek żywicznych

Obecnie posadzki żywiczne określa się jako dekoracyjne, ponieważ posiadają niezwykle ozdobną stronę, która pozwala dopełnić wystrój niemal każdego wnętrza. Z tej racji wykorzystywane są przez projektantów w wielu projektach i czerpią z nich inspiracje. Albowiem przyjmują one powłokę o dowolnej barwie, z czego mogą występować w wersji jedno- lub wielokolorowej.

Oprócz tego posadzkę żywiczną można indywidualnie spersonalizować, dodając oryginalny wzór, smugę lub napis. To jednak nie wszystko! Z nią możliwe są również efekty 3D, a sama technologia pozwala wtopić w warstwę różnego rodzaju przedmioty. Na uwagę zasługuje też fakt, że klienci decydują o typie wykończenia posadzki żywicznej, a mianowicie matowym, połyskującym, satynowym, czy nawet wyjątkowym efekcie lustra.

Jak widać możliwości jest wiele, a wszystko zależy wyłącznie od gustu właściciela obiektu.