Posadzki dekoracyjne – co to takiego?
- Co wyróżnia posadzki dekoracyjne?
- Cechy posadzki z żywicy epoksydowej i poliuretanowej
- Dekoracyjna posadzka mineralna na bazie cementu, kruszyw i posypek
Dzisiaj wybierając podłogę do domu nie myśli się wyłącznie o praktyczności, ale także o stylistycznym dopełnieniu całego wystroju pomieszczenia. Dlatego też coraz częściej można się spotkać z określeniem – posadzki dekoracyjne, które zostały stworzone z myślą dostarczenia właścicielom mieszkań nieskończenie wiele możliwości kompozycyjnych. Dzielą się one na wiele rodzajów, a wśród nich warto zwrócić uwagę na podłogi bazujące na żywicy lub cemencie. Dowiedz się o nich czegoś więcej.
Co wyróżnia posadzki dekoracyjne?
Posadzki dekoracyjne to nowoczesna grupa posadzek przeznaczonych do wykonania w dowolnym obiekcie np. domu, garażu, na tarasie, biurze, hotelu, urzędzie, sklepie czy innym budynku użyteczności publicznej, gdzie wygląd podłogi ma ogromne znaczenie. Łączą one w sobie jednocześnie wysoką trwałość i walory estetyczne, przez co nawet pomimo intensywnego eksploatowania nawierzchni zachowują swoje cechy a zarazem pierwotny kolor na bardzo długi okres.
Warto zaznaczyć, że ich wygląd potrafi znacznie wyróżniać się na tle klasycznego wyglądu parkietu z drewna, paneli czy płytek ceramicznych. Albowiem dostarczają one oryginalne i niepowtarzalne rozwiązania w postaci: barwienia wylewki na dowolny kolor, zastosowania wzorów, napisów i różnego typu wykończenia podłogi (mat, satyna lub połysk), a także zatapiania przedmiotów, fototapet, zdjęć i grafik, by uzyskać niebanalny efekt 3D. Jeśli chcesz uzyskać któryś z wymienionych efektów, wybierz jedną z następujących rodzajów posadzek – żywiczne i mineralne.
Cechy posadzki z żywicy epoksydowej i poliuretanowej
Do posadzek dekoracyjnych zaliczamy zarówno posadzkę z żywicy epoksydowej, jak i poliuretanowej. Obie są równie chętnie wykorzystywane ze względu na możliwości dopasowania ich wyglądu do indywidualnych preferencji właściciela budynku. Jednak w przypadku pomieszczeń, w których podłoga ma niemal stały kontakt z promieniami UV – wybiera się posadzki poliuretanowe. Wynika to z tego, że posadzka z żywicy poliuretanowej nie zmienia koloru i nie żółknie, na skutek długotrwałej ekspozycji na słońcu. Oczywiście, wybór ten wiąże się z większym kosztem, ale jest tego wart przy wykończeniu jasnych obiektów.
Natomiast w pomieszczeniach gospodarczych znakomicie sprawdzi się posadzka żywiczna epoksydowa, gdyż niczym więcej nie odstaje od posadzki poliuretanowej. Mianowicie oba rodzaje są idealnie gładkie, nienasiąkliwe, niepylące, łatwe czyszczeniu, nie posiadają szczelin i fug, a także wykazują właściwości antystatyczne i antypoślizgowe.
Dekoracyjna posadzka mineralna na bazie cementu, kruszyw i posypek
Z kolei posadzki mineralne wyróżniają się tym, że nadają pomieszczeniu bardziej surowy charakter w stylu loft. Obecnie styl ten należy do najpopularniejszych trendów aranżacji wnętrz, dlatego też stanowi idealne rozwiązanie dla każdego pomieszczenia. Posadzka mineralna przypomina wyglądem posadzkę betonową, gdyż jej mieszanka zawiera w składzie specjalnie przygotowany beton. Z tą różnicą, że jest ona mniej podatna na pylenie, dzięki znajdujących się w niej wypełniaczy.
Ogromną zaletą posadzki mineralnej jest to, że znacznie przewyższa tradycyjne rozwiązania podłóg, posiadając niezrównaną odporność na duże natężenie ruchu, w tym drgań, uderzeń i skurczy. Ponadto jej bezspoinowa powłoka może przyjmować dowolny stopień antypoślizgowości w zależności od potrzeb. Natomiast zamiast minimalistycznego wyglądu posadzka poliuretanowa oferuje nieograniczone możliwości stworzenia własnego designu dopasowanego do dowolnego wnętrza, nawet takiego w stylu glamour.