Czy polerowany beton to dobry wybór do domu?

Czy polerowany beton to dobry wybór do domu?

Pierwotnie posadzki betonowe były wykorzystywane wyłącznie w obiektach przemysłowych, takich jak fabryki, hale czy zakłady produkcyjne. Jednakże dziś zostały one docenione ze względu na ich niesamowitą wytrzymałość, trwałość i estetykę, przez co coraz częściej wybiera się je do wykończenia obiektów o różnym przeznaczeniu, w tym również mieszkalnych. To właśnie one sprawiają, że wnętrze domu zyskuje zupełnie inny wygląd, który zaskoczy każdego gościa. W przeciwieństwie do naturalnego drewna posadzka betonowa cechuje się surowym charakterem w stylu industrialnym i loft. Z kolei wybór polerowanego wykończenia umożliwia uzyskać właścicielom mieszkań piękne efekty wizualne, na skutek odbicia światła. Stąd też polerowany beton zajmuje wysoką pozycję w rankingu najpopularniejszych posadzek do domu.

Dlaczego posadzki betonowe są takie popularne w domu?

Posadzka betonowa stanowi jedną z najbardziej wytrzymałych podłóg nie tylko w domu, ale przede wszystkim w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej. Wynika to z tego, że po właściwym związaniu betonu tworzy się wysoce trwała powłoka pozbawiona spoin, która jest odporna na duży ruch, silne uderzenia, zarysowania czy nawet zaplamienia. Na dodatek wylewka betonowa dostarcza cenne właściwości antypoślizgowe, a w razie uszkodzeń znacznie łatwiej ją naprawić, dzięki czemu nie zachodzi potrzeba wymiany całej podłogi.

Na popularność posadzki betonowej składa się też fakt, że beton można barwić na dowolny kolor, więc nie musi posiadać klasycznego szarego odcienia. Oprócz tego warto zaznaczyć, że po wykonaniu może być poddana niemal każdej obróbce mechanicznej lub chemicznej, aby osiągnąć odpowiednie wykończenie zewnętrznej warstwy podłogi według własnych potrzeb.

Co przemawia za wykorzystaniem posadzki betonowej o połyskującym wykończeniu?

Najchętniej wykorzystywanymi posadzkami betonowymi są te o wykończeniu matowym i połyskującym. W tym artykule skupimy się na tym drugim rodzaju, ponieważ pozwala uzyskać różne efekty wizualne, przez co można łączyć daną posadzkę z wieloma odmiennymi stylami wnętrz np. minimalistycznym, boho, eko, glamour, loft czy retro. Na szczególną uwagę zasługuje efekt lustra o idealnie błyszczącej tafli, która nie tylko przyciąga wzrok, ale także optycznie rozjaśnia i powiększa nawet najmniejsze pomieszczenie w domu.

Ponadto polerowany beton nie wymaga jakiś specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby zachować swój wygląd na dłużej. Jego gładka, jednolita powłoka po właściwej impregnacji betonu jest bowiem nienasiąkliwa i posiada doskonałą ochronę przed pyleniem. Co z kolei jest niezwykle istotne dla posadzek stosowanych w mieszkaniach, zamieszkałych przez osoby cierpiące na alergię.

Jakie wnętrze pozwala uzyskać polerowana posadzka betonowa?

Posadzka betonowa to stale utrzymujący się trend w aranżacji wnętrz, który nawiązuje do naturalnych surowców lub starych wystrojów lat 80. Wbrew pozorom tworzy ona powierzchnię o niezwykle uniwersalnym charakterze, dzięki czemu bez problemu komponuje się z innymi elementami wystroju w danym pomieszczeniu, bez względu na ich styl. Dlatego też beton jest wykorzystywany przez projektantów do tworzenia wielu aranżacji klasycznych, minimalistycznych, eleganckich, surowych i tych bardziej wyrafinowanych. Nie trzeba też martwić się o jego zbyt surowy akcent, gdyż można go z łatwością przełamać za pomocą ciepłych dodatków, takich jak drewniane meble, wełniane koce, poduszki, dywany, zasłony, doniczki, rośliny i wiele innych.