Co to takiego posadzka poliuretanowa?

Co to takiego posadzka poliuretanowa?

Aby dobrać odpowiednią posadzkę żywiczną, najpierw należy ocenić warunki, w jakich zastosowana będzie powłoka. Między innymi w pomieszczeniach narażonych na długotrwałe promieniowanie UV stosuje się posadzki żywiczne poliuretanowe, ponieważ nie odbarwiają się na słońcu. Dowiedz się, jakie inne właściwości wyróżniają posadzki z żywicy poliuretanowej na tle innych powierzchni.

Z czego składa się posadzka poliuretanowa?

Powłoka poliuretanowa to wyjątkowa mieszanka przygotowana z jednego lub dwóch składników. Jej bazą jest żywica poliuretanowa a pozostałymi składnikami są wypełniacze, pigmenty mineralne, środki modyfikujące, rozpuszczalnik organiczny i utwardzacz poliizolacyjny. Po wylaniu wymienionych składników uzyskuje się odpowiednio sztywną oraz gładką powierzchnię.

Jakie właściwości posiada powłoka poliuretanowa?

W dawnych czasach posadzki poliuretanowe wykorzystywano tylko w garażach, sklepach, halach przemysłowych czy ośrodkach medycznych. Aktualnie coraz częściej docenia się je we wnętrzach mieszkalnych ze względu na ich funkcjonalność, oryginalny i niepowtarzalny wygląd, który już na samym wejściu zachwyca wszystkich gości wchodzących do środka.

Posadzki żywiczne poliuretanowe sprawiają, że wnętrze mieszkania wygląda przestronnie. Warto nadmienić, że podłoga dekoracyjna z żywicy poliuretanowej pozwala uzyskać niesamowite efekty 3D, polegające na połączeniu wypełnień z kruszyw, folii lub kolorowych lakierów.

Posadzka z żywicy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie posiada żadnych szczelin, w których osadzałby się brud. Ta cecha pozwala w łatwy sposób utrzymać czystość w domu lub pracy. Należy także zaznaczyć, że powłoka poliuretanowa wyróżnia się na tle innych posadzek większą odpornością na uszkodzenia i powstawanie rys.

Na jakie rodzaje dzielimy posadzki poliuretanowe?

Posadzki z żywicy dzielimy na cienkowarstwowe, grubowarstwowe i grubowarstwowe kwarcowe. Posadzkę cienkowarstwową można wykonać o własnych siłach w domu, jednak nie będzie ona nadawać się do pomieszczeń typu kuchnia, przedpokój i salon, gdyż nie jest dość odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Z kolei posadzka grubowarstwowa jest zdecydowanie bardziej wytrzymalsza niż cienkowarstwowa powłoka poliuretanowa, dzięki czemu można ją bez przeszkód wykorzystać w wymienionych wcześniej obiektach. Natomiast posadzki grubowarstwowe kwarcowe używa się w przypadku uzyskania dodatkowych właściwości antypoślizgowych i ciekawszych wzorów.

Jakie cechy posiadają posadzki z żywicy poliuretanowej?

  • elastyczna i miękka,
  • odporna na uszkodzenia, ścieranie i pęknięcia,
  • tłumi hałas,
  • niewrażliwa na ciepło i mróz,
  • odporna na czynniki chemiczne,
  • odporna na warunki atmosferyczne,
  • antyelektrostatyczna,
  • niepodatna na zabrudzenia chemiczne.