Jakie są standardy wykończenia stanu deweloperskiego?

Jakie są standardy wykończenia stanu deweloperskiego?

Kupno mieszkania lub domu od dewelopera to dla wielu osób początek emocjonującej przygody. Jednak, aby przekształcić surowe ściany w przytulne wnętrze, warto zrozumieć, co dokładnie otrzymujemy w ramach tzw. stanu deweloperskiego. Standardy wykończenia mogą się znacznie różnić w zależności od dewelopera, dlatego też przybliżenie sobie tego, czego możemy oczekiwać, jest kluczowe do zaplanowania dalszych prac wykończeniowych. Przejdźmy zatem przez jego najważniejsze aspekty.

Ściany i sufit

Zazwyczaj, w standardzie deweloperskim, ściany są gipsowane i gotowe do malowania, ale nie są malowane. Oznacza to, że powierzchnie te wymagają dalszych prac wykończeniowych, takich jak szpachlowanie i malowanie. Sufity często są wykończone na podobnych zasadach, chociaż niektórzy deweloperzy oferują opcję sufitów podwieszanych w standardzie, co jest dodatkowym atutem.

Podłogi

W stanie deweloperskim podłogi zwykle są przygotowane do położenia wybranego przez nas pokrycia, czyli pozostają bez płytek, paneli czy desek. W łazienkach, toaletach i kuchniach deweloper może zaproponować wylewki samopoziomujące, co ułatwia dalsze prace, jednak pozostaje to zależne od oferty.

Okna i drzwi

Okna są już zamontowane, często wraz z parapetami wewnętrznymi. Drzwi zewnętrzne do mieszkania również są instalowane przez dewelopera, natomiast drzwi wewnętrzne pozostają do wyboru i montażu przez nabywcę. To z kolei daje przestrzeń na indywidualne dopasowanie ich stylu do wnętrza.

Instalacje

Instalacje elektryczne, hydrauliczne i grzewcze są w pełni funkcjonalne. Oznacza to, że punkty świetlne, gniazdka, przyłącza do wody, kanalizacji czy system ogrzewania są na swoim miejscu, ale bez armatury końcowej, takiej jak lampy czy baterie łazienkowe. Jest to znacząca zaleta, ponieważ pozwala na osobiste dostosowanie tych elementów do własnych potrzeb i gustu.

Łazienka

W ramach stanu deweloperskiego łazienka często jest miejscem, które wymaga najwięcej pracy wykończeniowej. Deweloperzy zwykle przygotowują to pomieszczenie do etapu, w którym ściany są gotowe do położenia płytek, a instalacje wodno-kanalizacyjne są doprowadzone do punktów, w których planujemy montaż sanitariatów. Urządzenia sanitarne (umywalka, WC, kabina prysznicowa, wanna, itp.) należy wybrać i zamontować samodzielnie.

Kuchnia

Podobnie jak łazienka, kuchnia wymaga dodatkowych prac. Instalacje elektryczne i wodne są doprowadzone, ale miejsce na zabudowę kuchenną pozostaje puste. W efekcie nabywca ma wolną rękę w planowaniu i realizacji własnej wizji kuchni.