Czym jest koparko-ładowarka?

Czym jest koparko-ładowarka?

Jedną z najbardziej uniwersalnych maszyn budowlanych jest koparko-ładowarka, która gwarantuje funkcjonalność koparki i ładowarki w jednym urządzeniu. To pozwala nam uniknąć jeżdżenia dwoma maszynami po placu budowy, gdyż wystarczy jedna do wykopów, załadunku i transportu różnego rodzaju materiałów. Sprawdź, co dokładnie różni ją od zwykłej koparki i dlaczego jest taka ceniona wśród pracowników branży budowlanej.

Koparko-ładowarka co to takiego?

Koparko-ładowarka to maszyna stworzona w oparciu o połączenie dwóch urządzeń budowlanych, a mianowicie koparki i ładowarki. W efekcie zapewnia ona wiele przydatnych czynności w jednej maszynie budowlanej. Ogólnie rzecz biorąc, budową przypomina traktor o napędzie kołowym, ale można ją spotkać również w wersji z napędem gąsienicowym. Z kolei cała konstrukcja koparko-ładowarki składa się na podwozie, nadwozie i układy robocze, które można zastosować z dodatkowym osprzętem, takim jak lemiesz do śniegu, odśnieżarka, widły paletowe, zamiatarki, frezarki, młot wyburzeniowy, workownica do workowania piasku czy łyżka do skarpowania.

Jak widać koparko-ładowarka posiada platformę przystosowaną dla wielu pomocniczych narzędzi, dzięki czemu charakteryzuje się szerokim zakresem zastosowania. To pozwala firmie wykonawczej zrealizować swoją pracę bez potrzeby używania innych maszyn budowlanych, które zajmowałyby sporą ilość miejsca na budowie.

Oczywiście jedynie osoby z właściwymi uprawnieniami mogą obsługiwać taką wielofunkcyjną maszynę budowlaną 2w1. Nie wystarczy bowiem posiadać uprawnienia państwowe na operatora koparki, ale należy mieć ukończony oddzielny kurs obsługi maszyn typu koparko-ładowarka.

Czym się różni koparka od koparko-ładowarki?

Na pierwszy rzut oka zwykła osoba nawet nie zauważy różnicy między koparką i koparko-ładowarką. Wynika to z tego, że obie maszyny mają podobną budowę i wykonują zasadniczo te same zadania. Jednakże koparko-ładowarka to uniwersalna maszyna, składająca się z dwóch różnego rodzaju urządzeń budowlanych, przez co wyróżnia ją większa funkcjonalność i wyposażona jest w dwa wysięgniki.

Warto także zaznaczyć, że umożliwia nabrać materiał zarówno w nieruchomej pozycji stojącej, jak i w trakcie ruchu. Z tej racji można powiedzieć, że maszyny te różnią się ogólną zasadą działania, obsługą czy poruszania się.

Dostępność koparko-ładowarek

Obecnie koparko-ładowarki zyskały sporą popularność ze względu na dokładne oddzielenie, nabieranie i transport materiału z danego obszaru prac. Niestety koszt takiej maszyny to duży wydatek, na który nie każdego stać. Na całe szczęście firmy oferują dzisiaj możliwość wynajęcia koparko-ładowarek do własnych doraźnych projektów. Dzięki czemu możemy otrzymać profesjonalną pomoc i sprzęt do wykonania zlecenia.

W województwie zachodniopomorskim i okolicach Szczecina możesz wynająć tego rodzaju maszynę do prac ziemnych i budowlanych przez firmę Sean.