Zastosowanie posadzek dekoracyjnych

Zastosowanie posadzek dekoracyjnych

Posadzki stanowią pewnego rodzaju wizytówkę każdego pomieszczenia, ponieważ to one wpływają na efekt pierwszego wrażenia i całokształt aranżacji. Ich innowacyjny wygląd pozwala dokonać pierwszej oceny domu, biura czy innego obiektu użyteczności publicznej. Dlatego też coraz więcej architektów i projektantów wnętrz wykorzystuje posadzki dekoracyjne, aby projekt pomieszczenia był spójny i atrakcyjny wizualnie.

Jakie posadzki zalicza się do posadzek dekoracyjnych?

Posadzki dekoracyjne to pewna grupa posadzek, które wyróżniają się estetycznym i eleganckim wykończeniem powierzchni podłogi. Zazwyczaj opierają się na bazach żywic epoksydowych, poliuretanowych, metakrylowych oraz drobnych dodatkach mineralnych, kruszywach i pigmentach, odpowiadających za ich ostateczny wygląd, w tym strukturę, barwę, wzór lub inne indywidualne cechy.

Dokładniej rzecz biorąc, posadzka dekoracyjna to cienkowarstwowa samopoziomująca się wylewka, która tworzy idealnie płaską powierzchnię bez fug. Posiada nienasiąkliwą powłokę, dzięki czemu jest odporna na przypadkowe zabrudzenia i zaplamienia. W rezultacie jest łatwa do utrzymania w czystości.

Posadzka dekoracyjna tworzy cienką, ale niezwykle odporną na zużycie powierzchnię, którą można w każdej chwili zmienić na inny kolor, bez ściągania jej starej warstwy. Do posadzek dekoracyjnych zaliczamy wszelkie samopoziomujące się wylewki betonowe, mineralne czy żywiczne: epoksydowe, poliuretanowe i metakrylowe.

Zalety posadzki dekoracyjnej

Ten rodzaj posadzek daje naprawdę nieskończenie wiele możliwości wykończenia podłóg. Użytkownik może wybrać jeden lub kilka kolorów z szerokiej palety barw, które będą niebanalnie prezentować się z specjalnymi śladami obróbki, przebarwień, odcieni i smug. Co więcej w zależności od preferencji użytkownika, powierzchnia może mieć matową lub błyszczącą powłokę.

  • brak fug,
  • trwałe,
  • płaska tafla,
  • dobrze przewodzą ciepło,
  • wyjątkowy wygląd,
  • wiele dostępnych wariantów kolorystycznych,
  • odporne na zabrudzenia,
  • odporne na zarysowania,
  • łatwe w czyszczeniu,
  • nienasiąkliwe.

Gdzie stosuje się posadzki dekoracyjne?

Ze względu na oryginalny efekt wizualny, jak i duże korzyści eksploatacyjne – posadzki dekoracyjne są bardzo często kładzione w domach, mieszkaniach i wielu obiektach użyteczności publicznej np. hotelach, kawiarniach, barach, restauracjach czy nawet galeriach handlowych. Oprócz tego stosowane są również na zewnątrz budynku w miejscach takich jak taras, balkon, weranda, podjazd lub alejka.