Najpopularniejsze rodzaje posadzek
Podstawową częścią każdego domu jest podłoga, która dopełnia wygląd całego pomieszczenia i zapewnia komfort użytkowania na długie lata. Zatem podczas wyboru powierzchni kierujemy się jej wytrzymałością, bezpieczeństwem i designem, tak aby spełniała nasze oczekiwania. Jeśli nie możesz się zdecydować, sprawdź z jakich posadzek coraz częściej korzystają zarówno projektanci wnętrz, jak i zwykli użytkownicy.
Posadzki betonowe
Wylewki betonowe znane także pod nazwą posadzki przemysłowe nadają się do dużych pomieszczeń, narażonych na nieustanny ruch. Dlatego ten rodzaj powierzchni jest zwykle wykorzystywany w obiektach przemysłowych, ale coraz większą popularność zyskuje również w budynkach mieszkalnych, gdyż to właśnie z ich pomocą można uzyskać modne wnętrze w stylu industrialnym lub minimalistycznym.
Mimo że posadzki betonowe są wytrzymałe na pękanie i odporne na ścieranie, w wyniku intensywnej pracy maszyn i ludzi – to charakteryzuje je zimna powierzchnia, z tej racji warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe. To z łatwością rozwiąże problem, gdyż beton dobrze przewodzi i utrzymuje ciepło.
Posadzki żywiczne
W tym przypadku mieszanka bezspoinowa jest wykonywana ze specjalnego rodzaju żywicy epoksydowej, poliuretanowej lub metakrylowej. Każda z powłok wyróżnia się niezwykłą wytrzymałością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i środki chemiczne. Cechuje je również szybka modernizacja podłóg, ponieważ w wielu sytuacjach wystarczy tylko nałożyć nową warstwę żywicy.
Posadzki z żywicy poliuretanowej idealnie nadają się do pomieszczeń wystawionych na promieniowanie słoneczne. Z kolei posadzka z żywicy epoksydowej znajduje zastosowanie w miejscach z mniejszą ilością światła, lecz zdecydowanie większym ruchem maszyn produkcyjnych czy z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Natomiast posadzka metakrylowa jest błyskawiczna w układaniu, dzięki czemu minimalizują czas oddania obiektu do użytku. Na dodatek wyróżnia ją odporność na ujemne temperatury, przez co można ją aplikować nawet na świeżym powietrzu w okresie jesienno-zimowym.
Posadzki mineralne
Do wykonania powłoki mineralnej wykorzystuje się posypki korundowo-cementowe lub kwarcowo-cementowe. To głównie dzięki nim uzyskuje się niezwykły, a zarazem nowoczesny design, który tak polubili architekci i projektanci wnętrz, przez co chętnie stosują go w wielu aranżacjach. Jeśli chodzi o wykończenie powierzchni – powłoka mineralna pozwala zdecydować czy pragniemy osiągnąć efekt matowej, błyszczącej, geometrycznie ponacinanej czy satynowej posadzki.
Posadzka mineralna należy do bezspoinowego systemu posadzek cementowych, a dokładniej rzecz mówiąc jest zbudowana z jednego elementu, który gwarantuje idealnie gładką taflę bez szczelin. Co więcej, można ją zastosować na istniejącej powierzchni np. z żywicy epoksydowej. Warto zaznaczyć, że po odpowiedniej impregnacji powłoka staje się mniej chłonna, dzięki czemu łatwo utrzymać ją w czystości. Charakterystyczne właściwości posadzki mineralnej to dobra przyczepność, minimalny skurcz, antypoślizgowość i paroprzepuszczalność.