Jak dobrać rodzaj posadzki do pomieszczenia?
- Trwałość posadzki
- Posadzka spoinowa czy bezspoinowa?
- Utrzymywanie czystości
- Zwróć uwagę na rodzaj pomieszczenia
- Zdecyduj o rodzaju wykończenia
Posadzki spełniają bardzo ważną rolę w wykończeniu wnętrz. Przede wszystkim, podkreślają one styl pomieszczenia i są odpowiedzialne za bezpieczne utrzymywanie mebli, czy pracujących na niej sprzętów. Dlatego też decyzje w sprawie wyboru podłogi, należy dokładnie przemyśleć, aby odpowiednio dostosować ją do charakteru pomieszczenia i wymagań jakie musi spełniać nawierzchnia.
Trwałość posadzki
Jeśli wybieramy posadzkę do określonego typu pomieszczenia, trzeba ocenić w jakim stopniu będzie ona eksploatowana. W przypadku hal czy magazynów przemysłowych, gdzie pracuje jednocześnie wiele osób i maszyn, posadzki są ciągle narażone na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym, należałoby zastosować powłokę o większym stopniu wytrzymałości np. posadzkę epoksydową, poliuretanową lub betonową.
Z kolei w budynkach mieszkalnych możemy pozwolić sobie na posadzkę, która głównie podkreśli styl wnętrza. Jednak istotną różnicę stanowią pomieszczenia typu kuchnia, łazienka i salon, gdyż są to obiekty wystawione na większy ruch, liczne zabrudzenia, zarysowania czy ścieranie powierzchni.
Posadzka spoinowa czy bezspoinowa?
Zazwyczaj w domach mieszkalnych wykorzystuje się posadzkę spoinową, lecz coraz częściej odchodzi się od niej na rzecz powłoki bezspoinowej, tworzącej płaską i gładką taflę bez szczelin. Do tego rodzaju głównie zaliczamy posadzkę żywiczną i mineralną. Wyróżniają się one znakomitą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, substancje chemiczne, wilgoć czy ścieranie. Z tej racji posadzki bezspoinowe są notorycznie wykorzystywane w pomieszczeniach przemysłowych i magazynach.
Utrzymywanie czystości
Posadzki bezspoinowe gwarantują jednolitą powierzchnię bez fug. Dzięki temu kurz i brud nie ma się gdzie gromadzić. Z tego powodu są tak chętnie wykorzystywane przez wielu alergików. Co więcej, po odpowiedniej impregnacji powłoki są niezwykle łatwe w utrzymywaniu czystości. Stąd też coraz częściej poleca się ten rodzaj podłogi dla osób z dziećmi. Do bezspoinowych wylewek zaliczamy posadzkę żywiczną, mineralną a także betonową.
Zwróć uwagę na rodzaj pomieszczenia
Jeśli nasze pomieszczenie będzie narażone na zmienne temperatury czy promieniowanie słoneczne należy sprawdzić, która posadzka będzie niewrażliwa na te czynniki. Niektóre rodzaje powłok mogą odbarwiać się pod wpływem nadmiernego promieniowania UV, przez co tracą swoje walory estetyczne. Wobec tego w pomieszczeniach, takich jak taras czy balkon nie zaleca się układać posadzek z żywicy epoksydowej. W tej sytuacji warto sięgnąć po wylewkę poliuretanową.
Zdecyduj o rodzaju wykończenia
Firmy specjalizujące się w realizacji posadzek oferują powłoki o połyskującym, półmatowym lub matowym wykończeniu. Dlatego przed aplikacją posadzki z żywicy należy zastanowić się, czy pragniemy uzyskać bardziej industrialny a może nowoczesny efekt. W tym wypadku rodzaj wykończenia powierzchni zależy wyłącznie od indywidualnego gustu Klienta.
Błyszczące posadzki sprawiają wrażenie wyjątkowej czystości, z kolei matowe zapewniają oryginalny wygląd, który zapada w pamięć. Obecnie posadzki żywiczne, poliuretanowe i betonowe oferują szeroki wybór barw i wzorów, dzięki którym można dopasować ich osobliwy wygląd do niemal każdego wnętrza.